Ti dokončí renovaci fasády a střechy. Letos by tak měl mít nový venkovní vzhled už úplně celý zámek.

Slavkovští radní již vybrali firmu, která dá jižní straně zámku nový vzhled. A nebude to pouze zářivá omítka, ale také obnovené kamenné prvky, oplechování nebo zrenovovaná zámecká okna.

„Firma provede kompletní obnovu jižní fasády z vnější strany zámku. Pět milionů bychom z programu Záchrana architektonického dědictví na devětadevadesát procent měli získat. Jeden a půl milionu investuje město,“ uvedl vedoucí odboru investic a rozvoje Jiří Černý.

Letos by však oči turistů neměla poutat jen nová fasáda. Z ministerstva kultury totiž radnice získala dalších pět milionů na rekonstrukci střechy. „Konečně opravíme střechu nad kaplí, ta je velmi špatná. Bude potřeba vyměnit většinu dřevěných prvků. Tím už bude celá střecha kompletně hotová,“ doplnil Černý.

Lidé, kteří pamatují stav zámku před desítkami let, si myslí, že rozdíl ve srovnání s jeho dnešní podobou je znát. „Býval ve velmi špatném stavu a zchátralý, střecha se úplně rozpadala. Je vidět, že se toho na něm za ta léta dost opravilo. Pořád by však bylo potřeba ještě část obnovit,“ popsala třeba Anna Krakovcová.

To úředníci potvrzují. „Stále bude chybět zrenovovaná fasáda ze strany nádvoří. To by však stálo až dvacet milionů. Budeme se snažit o nějakou dotaci,“ potvrdil Černý.