Odborná firma například pracuje na kompletní rekonstrukci jižní fasády vnějšího průčelí zámku. „Máme závazný příslib od ministerstva kultury, že dostaneme dotaci z Programu záchrany architektonického dědictví. Asi půl druhého milionu, tedy zhruba třetinu výdajů, dá slavkovská radnice. Zatím tedy platíme všechno z vlastních zdrojů. Už bychom však peníze potřebovali, ale ministerstvo nám je ještě neposlalo na limitní účet,“ objasnil vedoucí slavkovského odboru investic a rozvoje Jiří Černý.

Podotkl, že dělníci však nepracují na spodní části jižní fasády, kterou obchází příkop. „Na to už nám totiž nezbývají peníze. Chtěli bychom také restaurovat kamenné prvky. To připravujeme právě v této době,“ informoval Jiří Černý.

Zvědavé oči turistů by však ještě letos neměla poutat jen zbrusu nová fasáda. Z dalších státních fondů totiž Slavkovští získali velké peníze také na opravu střechy jihovýchodního rizalitu, kde bylo potřeba vyměnit většinu dřevěných prvků.

„Celkem pět milionů nám přišlo v loňském roce a stejná částka už také letos. Peníze na rekonstrukci střechy na rozdíl od těch na opravu fasády už máme a také je čerpáme,“ potvrdil vedoucí slavkovského odboru investic a rozvoje.

Lidé, kteří pamatují stav zámku před desítkami let, si myslí, že rozdíl je opravdu znát. „Býval ve velmi špatném stavu a zchátralý, vždyť ta střecha se úplně rozpadala. Jde vidět, že se toho na něm za ta léta poměrně dost opravilo. Stále by však bylo potřeba ještě část obnovit,“ popsala třeba Slavkovanka Anna Krakovcová.

Úředníci obyvatelům dávají za pravdu. Stále totiž bude chybět obnovená fasáda z východní strany a ze strany nádvoří. „Už jsme poslali žádost o dotaci, kterou bychom rádi získali na příští rok. Příspěvky z programu ministerstva kultury se totiž snažíme využívat v každém roce už léta. A nejen z něj. Zkrátka bychom uvítali, kdyby měl zámek nový kabát alespoň zvenku,“ uvedl Jiří Černý.

I když dokončení prací na fasádě barokního zámku je prioritou, nasnadě jsou i další nezbytnosti. „Nádvoří potřebujeme dostat do konečné podoby. Hlavně však musíme zrekonstruovat tři patra sklepení pod ním, protože do nich zatéká. A také kvůli statickým poruchám. Poté musíme nechat prohlédnout vlastní konstrukci zámku. Některé dřevěné klenby totiž ohrožují štuky,“ dodal Černý.