Člověk, který možná na někoho donášel někdejší Státní bezpečnosti, si podává jako oficiální představitel Slavkova ruce s významnými partnery města ve Francii.

Důchodce Vratislav Malý, který už řadu let působí jako tlumočník ve městě Darney, figuruje v seznamu spolupracovníků komunistické tajné policie zveřejněném na internetových stránkách ministerstva vnitra.

Tuto skutečnost kritizuje bývalá členka slavkovského družebního výboru Marie Charvatová. „Je zarážející, kým se Slavkov nechá reprezentovat ve Francii. Vždyť Malý je estébák,“ prohlásila Charvatová.

Podle ní je také ostudné, že Malý dokonce ani neovládá francouzštinu. „Pořád tvrdil, jak umí francouzsky. Ale když jsme psali žádosti o víza, zjistila jsem, že píše hlouposti. Sám mi dokonce přiznal, že se nikdy neučil mluvnici ani pravopis. Vyučila jsem spoustu mladých lidí, kteří by nás reprezentovali mnohem lépe,“ uvedla Charvatová, která už léta působí jako profesorka francouzštiny na bučovickém gymnáziu.

Údaje o narození Vratislava Malého ze seznamu spolupracovníků Státní bezpečnosti se s těmi o slavkovském reprezentantovi naprosto shodují. Vratislav Malý to Vyškovskému Deníku sám potvrdil. Nepopřel, že osobou vedenou pod krycím jménem Slávek je právě on.

„Od osmašedesátého roku jsem jezdil pracovat do zahraničí. Vždy, když jsem se vrátil, tak mě jako každého kontaktovala Státní bezpečnost. Musel jsem sepsat zprávu, s kým jsem se setkal, co mi říkali, jestli neměli nějaké řeči proti republice a podobně. Proto jsem nejspíš na seznamu,“ vysvětlil Malý.

Ten také tvrdil, že francouzský jazyk ovládá bez problémů. „Učil jsem se na Sorbonně. Pět roků jsem ve Francii pracoval a měl pod sebou osmdesát lidí. Moje schopnosti nedávno ocenili i Francouzi,“ hájil se Malý.

Starosta města Ivan Charvát nechtěl skutečnost, že Vratislav Malý kdysi patřil mezi spolupracovníky komunistické Státní bezpečnosti, komentovat. „Nemám o tom žádné informace,“ řekl.

Zda Malý ovládá francouzštinu, slavkovský starosta podle svých slov neumí posoudit, protože sám tento jazyk neumí. Žádné připomínky se mu prý přímo z francouzské strany nikdy nedonesly.

„Před několika dny jsme byli v Darney podepisovat smlouvu na další období. Chtěl jsem se Francouzů zeptat, zda někdy měli nějaké potíže s komunikací, ale když jsem viděl, jak nás vnímají, neřešil jsem to. Vratislav Malý od nich navíc převzal významné ocenění,“ řekl Charvát.