Kvůli vysoké ceně za městské byty v sídlišti Nádražní a také proti jejich prodeji vůbec teď kolují mezi obyvateli Slavkova u Brna dvě petice.
Podle tvůrce jedné z nich Aloise Hlásenského slavkovská radnice chce prodat byty nájemníkům nevýhodně a navíc nemá žádnou koncepci. Proto je proti prodeji a sepsal petici, na níž je teď přibližně sto padesát podpisů.

„Co vede zastupitele k tomu, aby prodávali byty? Jenom tak dávají možnost podnikatelům skupovat celá sídliště. Proč se vlastně město zbavuje výdělečného podniku? Když rozprodá všechen obecní majetek, pak mě napadá, k čemu vlastně budeme zastupitelstvo mít? Vždyť nebude mít co ovlivnit,“ zajímá se Slavkovan Hlásenský.

Jenomže zastupitelé podle svých slov neprodávají bytové domy na sídlišti Nádražní pro nic za nic nebo kvůli tomu, že by se o ně nechtělo starat. Chtějí prý jen vyjít vstříc nájemníkům, kteří si chtějí byty koupit. „Na jejich žádost jim je tedy chceme prodat. Na zářijovém zasedání jsme určili podmínky prodeje,“ uvedl slavkovský starosta Ivan Charvát.

Ten je přesvědčený o tom, že záměr zastupitelstva rozhodně není nevýhodný. Lidé totiž podle něj můžou po odkoupení nakládat s byty, jak se jim zlíbí. Buď v nich můžou bydlet nebo je prodat či pronajímat.

Přesto velká část nájemníků trvá svém: cena za byty je příliš vysoká. Patnáct tisíc korun za metr čtvereční se jim zdá nepřiměřené. Za bytovou jednotku by tak totiž v průměru zaplatili osm set tisíc korun. Byty si sice chtějí koupit, ale požadují, aby zastupitelstvo částku snížilo.

„Proto jsme sepsali petici za snížení částky. Také jsme několika zastupitelům rozeslali dopis s vysvětlením, proč se nám cena nelíbí. Zatím nám nikdo z nich neodepsal. Ale chápu, že na odpověď mají dvouměsíční lhůtu. Stále ovšem nemáme informace o tom, jak by měl prodej probíhat,“ řekla Michala Holubová, která si chce byt na sídlišti Nádražní od města koupit. Ale za nižší cenu. Zároveň kroutí hlavou nad počiny Aloise Hlásenského, který svou peticí bojuje za to, aby radnice žádné bytové jednotky neprodávala. Nechápe, proč se do věci angažuje, když není nájemníkem.

Dopisy, které obyvatelé bytů sepsali, přišly šesti zastupitelům. Mezi nimi byl i slavkovský starosta. „Chystáme se na ně reagovat na řádném zasedání zastupitelstva, které se bude konat patnáctého prosince. Už jsem k tomuto tématu napsal článek do zpravodaje, ale určitě se jím ještě budeme zabývat,“ ujistil Charvát.
Není ovšem vyloučené, že se zastupitelstvo nebude problémem zabývat už o měsíc dřív. Na pátého listopadu je totiž svolané mimořádné zasedání. „Pokud tam někdo téma otevře, budeme ho řešit. V programu zasedání ovšem není,“ upřesnil slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

Jak podle něj, tak i starosty je ovšem málo pravděpodobné, že by zastupitelé cenu za byty snížili. „Podle znaleckých posudků je částka za metr čtvereční stanovená na dvaadvacet tisíc korun. My jsme odsouhlasili patnáct, takže jsme nájemníkům v podstatě dali sedmitisícovou slevu. A k tomu můžou získat další, ve výši deseti procent z ceny, pokud celou částku zaplatí před podpisem kupní smlouvy,“ připomenul Charvát.

Jak ještě zdůraznil, lidé dostanou kompletně opravené domy. „Do rekonstrukce jsme dali víc než čtyři miliony korun. To je přibližně tři tisíce korun za metr čtvereční. Nepočítám ovšem interiéry bytů, tam jsme nenechali opravit takřka nic,“ uznal slavkovský starosta.

A právě na to nespokojení nájemníci poukazují. Cena by podle nich měla být úměrná kvalitě. Což se prý o jejich bytech nedá říct. „Za padesát let, co tady domy stojí, takřka neviděly ruce dělníků. Radnice nechala pouze udělat zvonky a plyn. To je všechno,“ uvedl nedávno například další nájemník Leoš Kratochvíl.

Spolu s dalšími sousedy se obává, že město nakonec prodá bytovky třetí osobě, protože oni ztratí o prodej zájem kvůli vysoké ceně. Slavkovský starosta ovšem ujistil, že k tomu nedojde. „Privatizace se týká pouze právoplatných nájemníků. Jediné co se může stát, je, že prodáme jen některé byty. Ty, ve kterých teď bydlí neplatiči a hrozí jejich vystěhování. V takovém případě už nebudeme řešit obsazování nájemní smlouvou,“ uvedl Charvát.
Pokud by opravdu nájemníci přestali mít o městské byty zájem, město si většinu z nich podle starosty nechá ve vlastnictví.


ŠÁRKA DUBSKÁ