„Chceme ve Slavkově obnovit a udržovat folklorní tradice. Dalším důvodem, proč jsme sdružení založili je, že zatím podobný spolek ve Slavkově nefunguje,“ vyjmenoval důvody vzniku předseda sdružení Miroslav Slováček.

Svou činností chtějí hlavně sjednotit folklorní akce ve městě. „Ve Slavkově je víc zájmových skupin, které pořádají například masopust, babské hody a další akce. Rádi bychom organizaci těchto akcí zastřešili, aby měly svůj ucelený koncept,“ podotkl Slováček.

Slavkovské króžek zatím ještě upřesňuje svůj program. „Vznikli jsme teprve na podzim, takže teprve dolaďujeme náplň naší činnosti. Kromě organizování akcí chceme založit i skupinu, do které by mohly chodit tančit děti. Ta by pak mohla vystupovat i mimo Slavkov,“ uvedl Slováček.

Jeden úspěch už mají mladí Slavkované za sebou. Ještě před založením spolku se totiž jeho členové zasloužili o obnovu slavkovského kroje. „Na hodech se v okolí používají kyjovské kroje, které sem ovšem vůbec nepatří. Proto jsme se rozhodli, že obnovíme původní slavkovský kroj. Ten patří do brněnského typu a je hodně podobný líšeňskému kroji. Na rozdíl od kyjovského není tak přezdobený,“ vysvětlil Slováček.

Obnovení slavkovského kroje však nebylo jednoduché. „Trvalo nám asi tři čtvrtě roku, než jsme původní podobu dali dohromady. Fotografií se dochovalo velmi málo, pátrali jsme třeba i v Moravském zemském muzeu. Pomohl nám tak grant z Evropské unie, který jsme dostali,“ dodal Slováček.

Zatím má Slavkovské króžek devět členů. „Zájemci se k nám určitě můžou hlásit. Žádné zvláštní požadavky na ně nemáme. Hlavní je chuť a zájem podílet se na činnosti ve folklorním sdružení,“ řekl Slováček.

Čtěte také: Slavkovský kroj došili v noci před oslavami