Dobré zprávy pro nezaměstnané přicházejí třeba ze slavkovské firmy Lohmann & Rauscher, která tento měsíc spustila zkušební provoz nové linky. „Se spuštěním je spojených asi patnáct nových pracovních míst. Práce bude určitě dostatek. Plánujeme zavést tři směny," prohlásila za slavkovskou společnost Regina Bazalková.

Administrativní budovu plánuje zase postavit už delší dobu ve městě nad Litavou firma Mirror CZ. „Zatím počítáme minimálně s dvaceti pracovními místy. Půjde o administrativní pozice," potvrdil jednatel společnosti Pavel Šmerda.

Právě administrativní místa jsou přitom ta, která v regionu scházejí. „V posledním měsíci se situace lehce zlepšila. Na druhou stranu tolik pracovních příležitostí, kolik bychom si představovali, pořád není. Asi nejlepší je situace v oblasti průmyslu a výroby. Například pozice svářeče nebo obsluhy CNC strojů poměrně často nabízíme. Práce v administrativě naopak patří k těm nejvíc nedostatkovým. Máme opravdu velké množství uchazečů, kteří by takové pozice zaplnili. Jsou buď nucení čekat, nebo pracovat mimo obor," informovala zástupkyně ředitele Úřadu práce ve Vyškově Dana Račanská.

Poptávka po větším množství lidí přitom podle ní nepatří v regionu ke každodenním záležitostem. „O tom, že by některá firma z Vyškovska sháněla větší množství zaměstnanců, nevím. V regionu takové případy určitě nejsou časté. Případy, kdy firma shání dvacet a víc zaměstnanců najednou, jsou skutečně výjimkou," doplnila Račanská.

Výhledově ale úřady práce může oslovit právě slavkovská společnost, která nedávno dokončila zařízení, které má za úkol sterilizovat firmou vyráběné zdravotnické výrobky. „Velký význam mají pobídky od státu. To se týkalo třeba firmy Lohmann & Rauscher, která jednu takovou získala asi před osmi lety. Podle mých informací teď navíc získala další pobídku. To by mohlo v budoucnu vést k rozšíření slavkovského závodu a vzniku dalších až sto dvaceti pracovních pozic," prozradil pro nezaměstnané horkou novinku slavkovský starosta Ivan Charvát.

To, že je na tom Slavkovsko s prací poměrně dobře, ale není podle něj jen zásluhou nadnárodních koncernů. „Máme docela štěstí v tom, že ve Slavkově je několik menších, mnohdy rodinných firem, které ekonomická krize často příliš nezasáhla. Díky tomu je situace na dnešní poměry docela dobrá," připomněl Charvát.

Cení si i dobré komunikace se zástupci společností. „Jako město se samozřejmě snažíme s firmami, které u nás plánují další rozvoj, komunikovat a vycházet jim vstříc tam, kde je to možné," doplnil starosta.

Asi třiceti lidem dali práci také v ivanovické Biovetě. „Jestli budeme v dlouhodobějším horizontu nabírat někoho dalšího, se ještě uvidí. Až tři desítky lidí jsme ale zaměstnali," uvedl ředitel společnosti Libor Bittner.

Kdy naopak vzniknou pracovní místa v plánované administrativní budově ve Slavkově u Brna, není jasné. Klíčová parcela, kterou firma koupila, totiž patří do souboru staveb protipovodňových opatření. „Pozemek je v záplavové zóně. Povolení ke stavbě se tak dost protahuje. Uvidíme, jak celá věc nakonec dopadne. Všechno teď záleží na slavkovském stavebním úřadě," naznačil starosta Charvát.

Časté odklady

Na dlouhá jednání poukazuje i Šmerda. „Všechno záleží na tom, kdy kopneme do země. Musíme se dohodnout se stavebním a městským úřadem. Bohužel se zatím jednání dost protahují, takže se stavba domu, v němž by zaměstnanci měli pracovat, neustále odkládá," potvrdil Šmerda. Pokud se projekt podaří dotáhnout do zdárného konce, lidé najdou práci hlavně v kancelářích. „Drtivá většina z nich by měla řešit administrativní záležitosti. Plánujeme nicméně také nějaký menší sklad, takže budeme potřebovat i skladníka a další zaměstnance, kteří budou chod skladu zajišťovat," konstatoval jednatel.

Ne celá budova ale bude sloužit firmě. „Kromě našich kanceláří a skladu vznikne v budově i několik prostor k pronájmu," podotkl Šmerda.