„Zatím moc žádostí o moštování nemáme. Je to dáno také tím, že je méně jablek než loni. Jezdí k nám ale také lidé z Brna, Rousínova nebo z Bučovic,“ poznamenal správce slavkovské moštárny Jindřich Sáček.

Moštárny na Vyškovsku provozují místní zahrádkářské organizace, služby však nabízí i ostatním. „Podmínkou je čisté ovoce. Samozřejmě nesmí být shnilé, protože lis používáme pro víc lidí. A třeba plátno, přes které mošt protéká, nelze po každém moštování prát,“ řekl Sáček.

Požadavky má také na množství dovezeného ovoce. „Kvůli stlačení je minimální množství pětadvacet kilogramů. Horní hranice není omezená, jen pokud chce někdo zpracovat víc než sto kilogramů, je lepší se objednat. Buď přímo v naší provozovně nebo po telefonu,“ podotkl Sáček.

Ve slavkovské moštárně zpracovávají ovoce v pondělí odpoledne a v sobotu dopoledne i odpoledne. Na objednávce je možné se domluvit také na středeční odpoledne. Na mošt si musí každý zákazník donést vlastní nádoby.

Trhají na jídlo

V Nemochovicích na zahájení sezony naopak ještě dva týdny počkají. „Sice letos ovoce dozrává dřív, ale lidé zatím jablka trhají na jídlo. K moštování vozí až padané ovoce. Jezdí k nám ale hlavně místní obyvatelé a několik lidí z okolních obcí. Jsme malá moštárna,“ uvedl předseda nemochovických zahrádkářů František Chaloupka.

Slavkovská moštárna nabízí kromě moštování další služby. „Vaříme také povidla, buď ze švestek nebo z durancií, což je odrůda švestek. Máme také sušárnu na ovoce,“ doplnil Sáček.

Ve Slavkově mají na vaření povidel dva kotle, osmdesátilitrový a stodvacetilitrový. Z menšího kotle jsou povidla hotová zhruba za deset dvanáct hodin. Ve větším se vaří ještě o něco déle. Švestky je potřeba před vařením vypeckovat. Z durancií se povidla vaří nadvakrát. Jakmile se plody rozvaří, směs se protře, aby se zbavila pecek