A ti se ozývají i teď. „Měli ji protáhnout ještě dál. Bydlím hned v prvním domě, takže stěna končí přesně u nás. Hluk se tak sice o něco snížil, ale kdyby byla stěna delší, mělo by to mnohem větší efekt," uvedl Slavkovan Luděk Kadlec.

Nelíbí se mu ani provedení stěny. „Kdyby aspoň její část byla prosklená, pohled z okna by byl přeci jen snesitelnější. Navíc mě překvapuje, že poklopy kanalizace jsou umístěné přímo v jízdní dráze. Když po nich auta přejíždějí, tak hladinu hluku zase zvyšují," upozornil Kadlec.

Výhled z parku

Od samého začátku se stavbou protihlukové stěny nesouhlasilo ani vedení slavkovského zámku. „Vždycky jsem podporoval názor, že se stěna do těchto míst nehodí, hlavně kvůli narušení jedinečného výhledu západním směrem přes park. Ten byl schválně vytvořený tak, aby přes něj bylo vidět co nejdál," připomněl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Průhled parkem zlepšilo i vykácení několika stromů. „Bohužel téměř vzápětí ho zatarasila stěna. Navíc jsem dost v šoku, že není průhledná. Je naprosto ohavná a když už ji tam postavili, měli dbát alespoň na její vzhled. Řekl bych, že vůči lidem z ulice Československého červeného kříže je to dost bezohledné," myslí si Šilhánek.

Stěna, která má chránit obyvatele slavkovské ulice Československého červeného kříže od hluku z mezinárodní silnice I/50, už je hotová. Dělníci teď v její blízkosti vysazují popínavé rostliny.

Stěna vznikla hlavně proto, aby snížila hladinu hluku z mezinárodní silnice I/50, po které denně projedou tisíce aut. Dopravní opatření, která stavbu doprovázela, už řidiče nijak nelimitují. „Stěna už je úplně hotová, dopravní opatření zmizela už minulý týden. V těchto dnech už pracovníci dodělávají jen malou část vodorovného značení a dva sloupky," uvedl stavbyvedoucí Jan Novotný.

Popínavé rostliny

Ukončením stavby však práce u stěny nekončí. „Teď dělníci v její těsné blízkosti vysazují popínavé rostliny, které ji v budoucnu obepnou z obou stran. Dále upravujeme místa, kde bylo zařízení staveniště. I tam terén vyrovnáme a osázíme zelení," popsala další nutné práce mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Po dokončení všech prací bude následovat kolaudace. „Konkrétní termín zatím není určený, ale předpokládáme, že by stěna měla být zkolaudovaná začátkem října. Potom si dílo od stavební firmy převezmeme," řekla Ledvinová.

Měření hladiny hluku zajistí Krajská hygienická stanice v Brně. „Kontrola sem přijede v následujících týdnech, takže zatím je předčasné mluvit o konkrétních číslech, která prokážou plnění hygienických limitů hluku," dodala Ledvinová.

Stěnu tvoří ocelové sloupy, mezi které jsou zasazené vylisované plastové desky. Právě ty jsou speciálně vytvořené tak, aby pohlcovaly co nejvíc hluku od silnice.