„Občanský zákoník vyhlášku tak docela nenahradil, pouze lépe specifikoval odpovědnost majitele, respektive toho, kdo má psa pod dohledem, v případě, že zvíře někoho napadne. Není ale dobré myslet jen na to, kdy už k něčemu takovému dojde. Nová vyhláška by tedy měla mít preventivní účinek," objasnil vedoucí slavkovského odboru investic a rozvoje Petr Lokaj, jehož resort připravuje pro právničku Slavkova podklady, které vymezují veřejná prostranství ve městě.

Kam s ním?

Některým obyvatelům na původní vyhlášce vadilo, že kvůli ní nemohli svého čtyřnohého přítele vypustit prakticky nikde. „Na to už druhá vyhláška bude myslet a kromě veřejných prostranství, kde je nutné mít psa na vodítku, stanoví i plochy pro jejich volný pohyb," avizoval Lokaj.

To oceňuje třeba Slavkovanka Anna Ruská, třebaže sama psa nemá. „Mluvím s mnoha pejskaři, kteří si stěžují na to, že se psem vlastně nemají kam jít. Vyčlenit plochy, které by byly určené pro jejich volný pohyb, je rozumné. Snad to bude mít i takový vliv, že míst, kde člověk spatří, co po sobě pes zanechá, bude méně. Takže by to mělo vyhovovat vlastně všem," připomněla obyvatelka města.

Zmínila také krajní incidenty z počátku letošního roku. „V zámecké aleji a u golfového hřiště se objevily nějaké otrávené návnady. Někteří pejskaři se do míst začali bát chodit," upozornila Ruská.

O vyhlášce už zástupci města diskutovali například s myslivci, pejskaři nebo Slavkovským ochranářským spolkem. Neopomenou ale oslovit i ostatní. „Radnice hodlá obyvatele průběžně informovat o jednáních a jejich výsledcích, takže budou s danou problematikou seznámení. Kromě toho budou mít před schválením vyhlášky možnost vyjádřit své názory. Chceme najít optimální řešení pro rozdílné názorové skupiny," slíbila právnička města Martina Leitnerová.

Své připomínky budou moci Slavkované posílat pravděpodobně na kontaktní e-mail, který se objeví na webových stránkách města. Přiznala nicméně, že ze strany obyvatel města se množí nespokojené hlasy. K incidentům s volně pobíhajícími psy podle ní nejčastěji dochází v lokalitách Nádražní a v sadech nad Zlatou Horou.

Městská policie to potvrzuje. „V době, kdy platila vyhláška, jsme evidovali výrazně méně stížností týkajících se této záležitosti než nyní. Od začátku roku jsme na základě oznámení odchytili šest volně pobíhajících psů. Jeden z nich na sídlišti Nádražní byl ke všemu opravdu agresivní, takže jsem správnímu orgánu oznamoval přestupek," poznamenal šéf strážníků Petr Smejsík. Jen v podobně vyhrocených případech má ale městská policie k ruce nějaký legislativní prostředek. „Jinak nemůžeme dělat prakticky nic jiného, než majitele psa napomenout. A to je málo," naznačil strážník.

Hrozba počet sníží

Díky vyhlášce už ale budou moci uložit pokutu. „Což by určitě mělo mít na počet případů vliv. Velmi často se totiž setkáváme s těmi samými psy, kteří majitelům opakovaně utíkají. Kolikrát je poznáme jako staré známé už jen při oznámení v telefonu, když nám volající popíše jejich podobu a místo, kde se potulují. Díky peněžitému postihu by si na ně majitelé určitě začali dávat větší pozor," prohlásil Smejsík.

Novou vyhlášku bude zastupitelstvo města schvalovat nejdřív v červnu.