„Největší novinkou letošního ročníku je právě jeho zaměření. V minulých letech hrály divadelní soubory především kusy určené pro dospělé, tentokrát je to obráceně. To ovšem neznamená, že dospělí se budou nudit. Hlavně večerní představení jsou hry toho typu, u kterých se pobaví i starší diváci," upřesnila dramaturgyně Divadelního spolku Slavkov u Brna, který je spolu s městem organizátorem festivalu, Ludmila Nosková.

Potvrdil to například režisér rousínovského spolku D.A.V.A David Kříž. Soubor se ve městě předvede v sobotu odpoledne s přestavením Sedmihlavá saň. „Jedná se o autorskou hru, kterou nacvičil náš mladší soubor dětí ve věku do dvanácti let. Trvá pětačtyřicet minut a celá je rýmovaná. Texty však obsahují řadu narážek, které si uvědomí a ocení spíš dospělí. V Rousínově na hru chodili jak malí, tak velcí," poukázal Kříž.

Kdo má chuť se o jeho slovech přesvědčit, neměl by váhat. Sedmihlavá saň totiž zažije ve Slavkově svou derniéru. Premiéru si naopak odbude pohádka Čertův mlýn v podání pořádajícího spolku, a to hned zítra po oficiálním zahájení. Na následující ráno je naplánovaná i její repríza.

Ruku v ruce se zaměřením na děti jde i letošní programová novinka, kterou je sobotní dopolední workshop. „Jeviště se otevře dětem, aby se mohly na pódiu předvést se svými dovednostmi. Chtěli jsme nejmenším dát možnost se také projevit a nesledovat jen naše představení," vysvětlila Nosková.

Ve čtyřech dnech vystoupí na prknech Společenského centra sedm nebo osm souborů. Zatím totiž není jisté, zda se odehraje vůbec první představení na programu v podání křenovického spolku Antonína Vorla. „Jedná se o hru určenou především pro školní exkurze. Zatím o ni ovšem neevidujeme zájem, je tedy možné, že se neuskuteční," upřesnila referentka slavkovského informačního centra Lucie Reichová. Dodala, že na ostatní hry zpravidla není třeba objednávat lístky předem.

Festival si prý určitě nenechají ujít třeba některé členky Mateřského centra Domeček z Křenovic. „Hromadnou akci nepořádáme, ale některé maminky mají v plánu s dětmi na něco zajít. Uvidíme, jak to bude s časem," řekla členka centra Lucie Řípová.

Příští rok se má program festivalu částečně vrátit do starých kolejí. „Nechceme ale na děti zapomínat. Budeme se snažit, aby nabídka byla vyvážená," slíbila Nosková.

na co zajít?čtvrtek
10:00 – 11:00 Kaprál ve městě lhářů (SDAV Křenovice)
19:00 – 19:10 oficiální zahájení
19:10 – 20:30 Čertův mlýn (Divadelní spolek Slavkov u Brna)
pátek
8:30 – 9:45 Čertův mlýn – představení pro školy
19:00 – 20:30 Tajemství roku 1805 (Dramat. kroužek Ivy Kočí)
sobota
10:00 – 12:00 Workshop pro děti – malování na obličej, jeviště volné pro děti, improvizace
15:00 – 15:50 Sedmihlavá saň (D.A.V.A Rousínov)
19:00 – 20:10 Ježibaby z Babína (DS Svatopluk Hodonín)
neděle
10:00 – 10:45 veršovaná pohádka O Růžence (Divadelní kroužek Kamily Podzimkové)
15:00 – 16:00 O Honzovi a hloupé víle Rozárce (DS Kroměříž)
19:00 – 20:40 Čarodějné námluvy (DS Mouřínov)
ukončení festivalu