Během průvodu zpívali lidové písně, a to i ty méně známé ze Slavkovska. Mezitím stárky trpělivě čekaly ve svých domovech, až si je stárci vyzvednou a zatančí si s nimi za doprovodu dechové kapely.

V osm hodin večer začala ve společenském centru Bonaparte hodová krojovaná zábava. „Stárci s chasou přivítali návštěvníky nástupem společně s jucháním. Po úvodním slovu kněze Jiřího Janouška odstartoval hlavní pár zábavu zvoláním ,Čí só hode? Naše! Čí só dluhy? Starostovy!' a začalo se zpívat a tancovat. Během večera si stárci připravili pro milovníky hodů speciální folklorní pásmo, kde předváděli již méně známé zpěvy a tance jako je například Tajč či Laťovňák,“ doplnil Novák.

Po pásmu začala mašličkovaná. O půlnoci se ze sálu dle tradice vynesli stárci. „Poté, co dohrála kapela, začal hrát playlist nejlepších českých písní. Až do ranních hodin zde už jen převážně mladí lidé tancovali a bavili se. Následující den byla hodová mše, po které se před kostelem zatancovalo s představiteli města a vrátilo se hodové právo na radnici,“ shrnul jeden ze stárků.

Stárci ještě všem poděkovali a uvedli, že se těší na hody zase za rok. Už v pátek přitom Slavkované přihlíželi stavění máje na Palackého náměstí. Mája stála do několika minut, připomeňte si to na videu:

Takto vypadalo ve Slavkově vztyčování májky. | Video: Roman RomaNikko