PŘEDEVŠÍM INFRASTRUKTURA. Před čtyřmi lety získali slavkovští sociální demokraté necelých osmadvacet procent hlasů, což jim ve městě zajistilo prvenství. V zastupitelstvu tak nyní strana má nejvíc mandátů, a to pět. Podle tehdejšího lídra Petra Kostíka chtějí sociální demokraté navázat na práci, kterou na radnici odvedli za posledních osm let. „Především chceme zvýšit investice do infrastruktury města. Nejpalčivějším problémem ve Slavkově je podle nás dopravní situace. Budeme usilovat o opravu a výstavbu cest v místech, kde se chystá nová výstavba, tedy například pod sídlištěm Zlatá Hora nebo v Kaunicově dvoře. Také chceme dokončit rekonstrukci objektů, které jsou v majetku města, například místní polikliniky," vyjmenoval priority sociálních demoktratů Kostík, který zatím neví, kdo bude pro letošek lídrem strany. Kandidátka ještě není sestavená.

SILNICE, CHODNÍKY A ZELEŇ. O jednu židli méně mají v zastupitelstvu občanští demokraté. I jim zatím chybí kandidátka pro podzimní volby, ovšem současný starosta města Ivan Charvát, který byl lídrem v minulých, by chtěl stranu vést i v letošních. Stejně tak má zájem o pozici starosty. „Chceme pokračovat v trendu nastaveném v minulých letech. Určitě se budeme soustředit na obnovu veškerých silnic a chodníků nacházejících se v majetku města, se kterou se ve větším začalo už letos. Také bychom chtěli uskutečnit co nejvíc investičních akcí, které jsou už naplánované, což znamená v prvé řadě revitalizaci městské zeleně. V tomto ohledu je nutné zpracovat kompletní plán nové výsadby," vyzdvihl Charvát. Rád by, aby občanští demokraté obhájili své pozice alespoň na komunální úrovni, když v poslední době mnoho ztratili na úrovni celorepublikové.

DĚTSKÁ HŘIŠTĚ. Dvě křesla ve slavkovském zastupitelstvu se v roce 2010 podařilo získat nestraníkům v čele s Alešem Šilhánkem. Vybojovali přes třináct procent hlasů. Letos mají v plánu sestavit společnou kandidátku s hnutím ANO 2011. „Stejně jako listinu kandidátů nemáme ještě hotový ani program, na něm však v současném okamžiku pracujeme. Naším cílem je, aby Slavkov prosperoval na všech úrovních a především pak na úrovni služeb poskytovaných jeho obyvatelům. Za velmi citlivé téma považujeme zdejší infrastrukturu, na kterou bychom se chtěli zaměřit. Kromě toho se také chceme zasadit o rozsáhlejší výstavbu dětských hřišť a lepší vybavenost stávajících," prohlásil Šilhánek, který zatím neví, jestli bude lídrem i v nadcházejících volbách.

ZASTAVIT ZADLUŽOVÁNÍ. Stejně tak jako nestraníkům se dvě křesla v zastupitelstvu podařilo v posledních volbách obsadit lidovcům, a to díky zisku necelých jedenácti procent hlasů. Podle zastupitele Hynka Charvata se o letošním lídrovi strany teprve rozhodne. „Naší prioritou bylo a je zastavit zadlužování města, to znamená, že budeme bojovat proti tomu, aby si Slavkov bral další velké úvěry. Chceme nicméně pokračovat ve výstavbě podle nového územního plánu, ovšem jen v rámci finančních možností města. Rádi bychom se také soustředili na podporu volnočasových aktivit, a to zejména prostřednictvím Společenského centra Bonaparte," uvedl křesťanský demokrat.

PROGRAM PŘIPRAVUJÍ. Zisk něco přes devět procent hlasů dosadil před čtyřmi lety do zastupitelstva jednoho člena strany TOP 09. Zastupitel Petr Kozmon nicméně nehodlá v letošním roce znovu kandidovat. Přední člen strany v regionu Petr Skřivánek z priorit naznačil opravy silnic a chodníků. Připomněl i dokončení rekonstrukce zámku.

PODPORA ŽIVNOSTNÍKŮ. O své opětovné kandidatuře není ještě zcela rozhodnutá ani zastupitelka z řad komunistické strany Věra Křivánková, vidí ji však jako pravděpodobnou. Strana získala v minulých volbách necelých osm procent hlasů a jeden mandát v zastupitelstvu. „O lídrovi strany jsme ještě nerozhodli, ale několik styčných bodů našeho programu se nemění. Chceme dlouhodobě nezvyšovat zadluženost města, to však neznamená, že jsme zcela proti tomu, aby bralo úvěry. Také se nám zdá, že se Slavkov zbytečně zbavuje majetku, a tomu chceme zabránit. Kromě toho budeme požadovat větší podporu pro místní živnostníky, stejně tak jako větší investice do městské infrastruktury," informovala Křivánková.

ZATÍM UVAŽUJÍ. Bez mandátu zůstaly po minulých volbách tři kandidující strany: Strana zelených, Sdružení nestraníků a Moravané. Podle Jaromíra Herzána ze strany Zelených není jisté, jestli strana vůbec do voleb půjde. Podobně na dotaz Vyškovského deníku Rovnost odpověděl i Martin Doubek, který před čtyřmi lety kandidoval za Moravany. Podle něj se rozhodne za tři týdny. Kandidovat letos naopak nechce ani jeden z kandidátů za Sdružení nestraníků minulých voleb, které Vyškovský deník Rovnost kontaktoval. „Jsem teď zcela vytížený svou novou funkcí, takže se v této záležitosti už nebudu angažovat," řekl například Jan Marek, který se stal na začátku roku novým náměstkem ministryně práce pro zaměstnanost.