Sídliště Nádražní ve Slavkově u Brna vzniklo koncem padesátých letech. Podle toho také vypadá.

Omšelá šedá fasáda, nemoderní vzhled. Náklady na vytápění kvůli netěsnícím oknům šplhají do závratných výšin, do střechy zase zatéká.
Tři bytovky na sídlišti proto čekají velmi rozsáhlé opravy. „První práce jsou v plném proudu. V současnosti necháváme opravovat první dům. Ten už má vyměněná okna. Dostane také pořádnou tepelnou izolaci. Vyměníme i stupačky a hlavně střechu, opravou projde i vchod.

Závěrečnou tečkou bude barevná fasáda. Na první pohled budou domy zářit novotou,“ slíbil slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

Oprava jednoho bytového domu přijde na víc než tři miliony korun. Zásadní rekonstrukce by měly být hotové do konce letošního září. Do konce roku by pak měly být dokončené i detaily.

Opravy dalších dvou domů budou následovat. Teď radnice pracuje na stavebním řízení. Vedení města předpokládá, že dělníci nebudou s revitalizací hotoví dřív než příští rok.

Nájemníci budou po skončení oprav muset počítat s tím, že si za nájem připlatí. „Ceny se zvyšují všeobecně. Momentálně propočítáváme ceny,“ doplnil místostarosta.

Lidé však podle něj o bydlení na klidném předměstí Slavkova nedaleko vlakového nádraží stojí. Šestnáct z osmnácti nájemníků chtějí byt koupit do osobního vlastnictví.

„Myšlenka je teprve na samém začátku. Byty teď oceňujeme a jednáme s uživateli,“ podotkl Doležel. Zastupitelstvo ale rozhodně neuvažuje o privatizaci před tím, než dojde k modernizaci domů.

Někomu ale zase připadá místo klidné až příliš. „Je to takový konec světa. Chybí nám tu především obchod. Bydlí tu hodně starých lidí, kteří musejí chodit nakupovat až do centra. Netrpělivě čekáme, jestli se začne v areálu bývalého cukrovaru stavět slibovaný Spar. A těm, kteří mají děti, zde zase chybí hřiště a různé dětské atrakce,“ svěřila se například obyvatelka sídliště Martina Červinková.

I přes tyto nedostatky má město v plánu přilákat nové obyvatele. Ve zmíněných domech chce totiž pod sedlovou střechou vybudovat půdní vestavby. „Vybrali jsme investora, který vestavby udělá ve své režii. V každém domě budou čtyři byty,“ dodal Doležel.

Ty postaví slavkovská firma Reistav. „Každý dům má dva vchody. Nad každým z nich vzniknou dva byty. Jeden čtyřpokojový a jeden dvoupokojový. Práce jsou teprve na samém začátku. Zatím jsme ještě ani neinzerovali, že hledáme kupce,“ řekl majitel Jan Reichl.

Podle jeho slov je předčasné uvádět cenu, ale odhaduje, že metr čtvereční bude stát od čtyřiadvaceti do osmadvaceti tisíc korun podle vybavenosti.