Ve Slavkově se zámecké burčákové slavnosti budou konat souběžně s václavským jarmarkem. „Přijede asi stovka stánkařů a několik prodejců nabízejících burčák. Loni byl červený i bílý, takže předpokládám, že letos budou také oba druhy," přiblížil ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Akce začne v sobotu v devět hodin ráno a jde o pátý ročník. „Program bude doplněný ukázkami sokolnictví, které předvedou sokolníci z rakouského partnerského zámku Rosenburg v dolní části parku za spodním bazénem v jedenáct hodin dopoledne a ve tři hodiny odpoledne," uvedla pracovnice památky Šárka Hálová.

Akce se bude konat za každého počasí. Kdo vydrží až do večera, může zavítat na kostýmované prohlídky zámku. „Ty budou plné vtipných scének a nazvané jsou Zásnuby na zámku. Přístupné budou od šesti do devíti hodin večer každou hodinu," dodala Hálová.

Burčák ovšem nepoteče proudem jen ve slavkovské zámecké zahradě, která bude dějištěm slavností, ale také v Křenovicích. Tam se právě v sobotu uskuteční I. ročník burčákových slavností. „Protože jsem provozovatelem několika pohostinství, oslovili mě kamarádi z Křenovic, jestli bych u nich nechtěl něco takového uspořádat. Že se akce koná ve stejný den jako ve Slavkově, je náhoda, rozhodně jim nechci konkurovat," naznačil pořadatel Kamil Zborovský.

Zábavné odpoledne začne ve čtyři hodiny ve Společenském domě ve Václavské ulici. „Nejdřív jsme chtěli slavnosti pořádat venku, ale vzhledem k počasí nakonec budou v sále. V nabídce budou tři druhy bílého a jeden druh červeného burčáku a taky jeden bez alkoholu. To aby si mohli dát i děti a řidiči. Na začátku vystoupí cimbálovka Donava, která bude mít asi dvouhodinový program. Potom se představí další kapely, a to Iris a La Mancha," lákal Zborovský.

Z poněkud jiného soudku bude akce pořádaná v sobotu ve Vyškovském pivovaru. Nazvaná je Pivovarský holoubek a jde o pěveckou soutěž.

Pivo a zpěv

„Účastníky budou skupiny tří až osmi zpěváků, jejichž úkolem bude předvést pět písní v jakémkoliv provedení, bez doprovodu nebo s doprovodem hudebních nástrojů, a to při konzumaci vyškovského piva a „od stolu". Garantem, porotou a průvodcem soutěže bude vyškovský sbormistr Aleš Musil, poradním orgánem soutěže vedení pivovaru," popsal akci, která začne ve čtyři hodiny odpoledne, marketingový vedoucí pivovaru Roman Holoubek.

Pro děti pak v sobotu bude nejen nealko burčák v Křenovicích, ale také akce pořádaná od půl třetí odpoledne ve vyškovském zooparku. Jmenuje se Zemáková póť aneb Oslava sklizně. „Na programu bude ukázka tradičních žňových prací a veselic, dílničky a aktivity pro děti i dospělé a také ochutnávka bramborových pochutin a jablečný mošt. Vystoupí i národopisný soubor Klebetníček," vyjmenovala pracovnice vyškovského zooparku Hana Vymazalová.

Zhruba současně se Zemákovó pótí se bude odehrávat ve Vyškově také dětské divadelní představení. Začne ve dvě hodiny odpoledne v Besedním domě, kde Liduščino divadlo zahraje divákům Pohádky z uzlíku.