VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavkovský rozpočet 2015: investuje nejvíc do parku, alejí a Smetanovy ulice

Slavkov u Brna – Klíčový bod pro chod města. Tak uvedl starosta Slavkova u Brna Michal Boudný jednání ohledně městského rozpočtu na rok 2015 na úterním zasedání zastupitelstva. Jak na straně příjmů, tak i výdajů operuje s částkou necelých sto čtrnácti milionů korun. K nejvyšším položkám patří standardní příspěvky na provoz zámku a technických služeb. V dokumentu, který zastupitelstvo bez delší diskuze nebo námitek jednomyslně schválilo, se však najdou i mimořádné akce.

18.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

„Myslím, že příjmy jsme stanovili objektivně při zemi. Pokud ze sto čtrnácti milionů korun odečteme obvyklé výdaje, tak nám zbude zhruba osm milionů na investice," vypočetla místostarostka města Marie Jedličková.

Zastupitel Ivan Charvát věří, že rozpočet vychází z reálných čísel „Je dobře, že se do výdajů podařilo zařadit dvě významné položky. První je akce z oblasti životního prostředí, a to obnova historických alejí. Druhá se týká Smetanovy ulice, kde by měly v příštím roce Vodovody a kanalizace Vyškov opravovat řád, na což má město navázat rekonstrukcí poslední části ulice," řekl Charvát.

Stromy v alejích a zámeckém parku jsou v současné době označkované a od ledna jejich část dřevorubci pokácí. Následně se chystá výsadba nových kusů, která by měla být hotová do května. Z celkem asi dvou tisíc lip a kaštanů půjde k zemi dvě stě třicet, místo nich zapustí kořeny nových devět set stromů. Obě akce, tedy obnova komplexu zámeckého parku a jeho historických alejí a potom i dalších ve městě a okolí vyjdou dohromady na třináct a půl milionu korun. Se zaplacením pomůžou dotace ze Státního fondu životního prostředí. Smetanova ulice je pak zrekonstruovaná ze dvou třetin. Poslední třetina by měla vyjít na čtyři a půl milionu korun.

Po schválení rozpočtu se před zastupitele dostal také rozpočtový výhled na roky 2016 až 2019. Ten podle místostarostky ukazuje, že hospodaření radnice je vyvážené a především znamená závazek města dlouhodobě snižovat jeho zadluženost. „Rozpočtový výhled počítá se splácením úvěrů v hodnotě asi osmi milionů korun ročně. Takže pokud by Slavkov nepřijímal žádné další úvěry, zadluženost se podstatně sníží," vyzdvihla Jedličková.

Nyní město podle mluvčí Veroniky Slámové dluží asi čtyřiačtyřicet milionů korun. „Městská pokladna je zatížená jedenácti úvěry. Už příští rok z nich ale radnice umoří tři. Jedním z nich je půjčka, kterou si vzala na opravu Husovy ulice," uvedla Slámová.

Jeden z největších úvěrů, které Slavkov má, se týká stavby nové budovy mateřské školy. „Dvacet milionů korun bude město splácet dvacet let. Každý rok dá také milion za koupi Společenského centra Bonaparte. Cílem nového vedení města je žádný další úvěr v nadcházejících letech nebrat, snad jedině v případě projektu, na který bude vypsaná dotace s minimální spoluúčastí," naznačila Slámová.

Přebytek z hospodaření Slavkova za uplynulý rok není podle vedoucí finančního výboru Simony Vaňkové ještě známý. To ovšem neplatí u příspěvkových organizací. Zámek i technické služby v přebytku skončily a už je i navržené, jak se s nimi bude nakládat. „Například u zámku je v plánu investovat do topného systému. Památka je vytápěná elektrickým proudem. Postupně bychom chtěli vyměňovat stará akumulační kamna za nová, která budou výkonnější a budou mít menší spotřebu," nastínil starosta Boudný.

Pokud jde o příspěvkové organizace, obě největší čeká v nadcházejícím roce výměna vedení. Před týdnem skončila doba pro podávání přihlášek k výběrovému řízení na ředitele slavkovského zámku. „Na mém stole jsou nyní přihlášky od sedmnácti uchazečů. Rada města se s nimi postupně seznamuje. Letos už asi ale ředitele nebudeme vybírat. Stane se tak první týden v lednu," avizoval Boudný.

Vzápětí po výběru nového šéfa zámku má pak rada v plánu vypsat výběrové řízení na ředitele technických služeb. Současný, kterým je Radoslav Lánský, se totiž chystá odejít do důchodu. Zámek nyní řídí Jiří Blažek, který v září dočasně nahradil odvolaného Aleše Šilhánka.

Autor: Adam Hrbáč

18.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební štáb ANO v brněnském hotelu Voroněž.

Radost i zklamání. Hnutí ANO s přehledem zvítězilo i na Vyškovsku

Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Marefské hřiště je hotové. Za stavbu zaplatilo vedení Bučovic půl milionu korun

Bučovice – Víceúčelové hřiště v místní části Bučovic, v Marefách, má za sebou slavnostní otevření. Na dokončení ale chyběly tamním sokolům peníze. Ty jim proto poskytla formou dotace bučovická radnice.

Novorozená miminka Vyškovska 42. týdne 2017

Vyškov - Novorozená miminka na Vyškovsku. Redakce Vyškovského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Cestu do zaniklé osady doprovodí výklad odborníků

Konůvky – Pochází ze středověku. Objevená však byla až v šedesátých letech minulého století. Dnes se jedná o nejlépe prozkoumanou středověkou osadu na Vyškovsku. Lépe poznat Konůvky, osadu z doby Karla IV. nacházející se ve Ždánickém lese, nyní můžou i zájemci z řad laiků. A to právě v sobotu díky Muzeu Vyškovska a jeho komentované archeologické procházce.

OBRAZEM: S reflexní páskou je chodec vidět na dvě sta metrů, zjistili lidé

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Chodec, který má na sobě reflexní prvek, je v noci vidět na desetkrát větší vzdálenost než v tmavém oblečení. Podobné informace se dozvěděli lidé na páteční podvečerní akci vyškovských policistů Je nás vidět, která se konala před jejich budovou v Brněnské ulici ve Vyškově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení