Pomůže dotace, která činí devadesát procent ceny veškerých oprav z celkových osmapadesáti milionů korun. „Nejdražší jsou stavební práce na opravách valů a staticky narušené opěrné stěně severní rampy. Dlouhodobě hrozilo jejich zborcení, proto jsme je museli zajistit a opravit,“ informovala mluvčí města a zámku Veronika Slámová.

Starostu Slavkova Michala Boudného zisk dotací potěšil. „Tak náročnou akci bychom z městských peněz nemohli platit a taková šance se už nemusí opakovat. Díky této investici přitom vyřešíme zejména bezpečnostní riziko zhroucení valů,“ uvedl slavkovský starosta.

Díky opravené cestě v zámeckých valech se hosté zámku pohodlněji projdou po celém areálu. „Stavebními úpravami chceme docílit, aby byl zámek přístupný i ve spodní části a lidé se tak mohli volně a pohodlně pohybovat z parku dolů, přicházet a odcházet novými východy a poznat tak památku z jiné perspektivy a po celém obvodu. Vzniknout by tak měly například i nové točité schody vedoucí z parku do valů. Díky opravám také zámek nově nasvítíme ze všech stran,“ vysvětlil Boudný.

Projekt začal už v roce 2018, nicméně největší kroky podnikají dělníci právě letos. Do příští sezony postaví výtah do prvního patra známé památky.

Ten pomůže především postiženým. „Výtah bude v severní části zámku, a to v interiéru, v místě, kde je zborcené schodiště. Z venkovní části tak vidět nebude. Fungovat bude zejména pro imobilní návštěvníky, kteří budou mít zájem o prohlídku historických sálů v prvním podlaží. Hydraulický výtah bude v provozu na jaře 2020,“ shrnula Slámová.

Nápad postavit výtah se líbí například turistce Miroslavě Razgové z Kutné Hory. „Myslím si, že je to skvělý nápad, jak pomoci nemohoucím lidem. Sice nejsme místní, ale občas tam zajedeme. Na slavkovském zámku je krásné prostředí a tím, že ho trochu zrekonstruují, rozhodně nic nepokazí,“ zhodnotila žena.

JAKUB JUREK