JÍDLA VOJSKA I VRCHNOSTI. Po celý den, od devíti ráno do devíti večer, můžou zavítat na historický jarmark. „Bude se konat na náměstí Svobody. Nebudou chybět ukázky řemesel ani dobové občerstvení," lákal za město šéf bučovických kulturních zařízení Josef Brychta.

Lidé ochutnají i jídlo, které si tehdy vařili vojáci čekající na bitvu. A to v rámci historického ležení, které odstartuje o půl desáté ráno. Pokrmy, které si dopřávala vrchnost, pak budou k dostání ve dvou bučovických restauracích. Těšit se můžou i na ukázky šermířských skupin a ohňové divadlo. Zlatým hřebem bude polní bitva, která začne ve tři odpoledne.

Součástí budou i kostýmované prohlídky renesančního zámku v podání místních ochotníků. „Ti nejenže provedou památkou, ale předvedou i výjevy z tehdejšího života na zámku," dodal Brychta s tím, že na závěr je naplánovaný ohňostroj se začátkem ve čtvrt na deset večer.

PODPOŘÍ ZDRAVÍ. Spojit příjemné s užitečným v sobotu můžou lidé v Hošticích-Herolticích. Tamní Muzeum zemědělských strojů se od půl druhé odpoledne stane dějištěm Záchranářského odpoledne. Představí se na něm jak krajští záchranáři a hasiči, tak i policisté. Součástí bude i výstava prací dětí z místní mateřské a základní školy, na kterou zájemci narazí po cestě od obecního úřadu k nádraží.

VYPUSTÍ BALONKY. Záchrana lidského života je i hlavní myšlenkou další akce, která se v sobotu odehraje na Vyškovsku, konkrétně v Pustiměři. Půjde o další ročník Avon pochodu proti rakovině prsu. Začne v jednu odpoledne u hasičské zbrojnice, kde bude i cíl. Podle pořadatelů jde o nenáročnou, zhruba dva a půl kilometru dlouhou trasu. Doprovodný program je připravený pro celou rodinu. Pro děti bude k dispozici například skákací hrad a oblíbené malování na obličej. Dospělí si můžou přijít na své při barmanské show. Na závěr účastníci vypustí růžové balonky.

KROJOVANÉ HODY. Spousta zábavy čeká také v Lysovicích, které o víkendu patří krojovaným hodům. Od pátku ve vesnici stojí máje, v sobotu od jedné odpoledne ji budou zaplétat a u obecního úřadu také dojde k předání hodového práva. Stárky v průvodu doprovodí kapela Kozlaňáci, která také od osmi večer zahraje na hodové zábavě. V neděli se pak Lysovičtí můžou vydat na mši svatou do kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, která začne v deset ráno.

V HLAVNÍ ROLI GULÁŠ. Hodovat se v sobotu bude také v Šaraticích za obecním úřadem. V hlavní roli bude guláš, a to na několik způsobů. Vesnici totiž úderem poledne ovládne další ročník Šaratického kotlíku. Čekání na to, než se uvaří, si můžou milovníci pokrmu zkrátit sledováním doprovodného programu. Děti si zadovádí na nafukovací skluzavce, v jednu odpoledne se představí tramp-folková kapela Bounty, ve čtyři pak Cimbálová muzika Majerán. Zhruba o půl hodiny později se začne servírovat. Následně akce pozvolna přejde v taneční večer.

PROHLÍDKA S POHÁDKOU. Zatímco v Šaraticích se budou bavit spíš dospělí, na slavkovském zámku budou v neděli v jednu, ve dvě a ve tři odpoledne vítané hlavně děti. „Naši průvodci si pro ně připravili prohlídku s příběhem o krásné Růžence. Můžou přijít v kostýmech, není to však podmínkou. Každá prohlídka trvá zhruba hodinu a půl a nutná je rezervace předem, například telefonicky na pokladně zámku," upozornila pracovnice slavkovské památky Hana Lokajová.

NÁDVOŘÍ PLNÉ KOMIKŮ. Zámek bude žít i v neděli večer. Jeho nádvoří od půl deváté ovládnou přední čeští stand-up komici známí z televize: Iva Pazderková alias Blbá blondýna, Ruda z Ostravy, Miloš Knor a Richard Nedvěd. „Představení se uskuteční za každého počasí," uvedla za zámek Jana Slouková.