„Jenom za letošní srpen navštívilo jen interiéry zámku osm tisíc lidí. Když připočteme koncerty a jiné doprovodné akce, byla celková srpnová návštěvnost jednadvacet tisíc lidí, což je nejlepší srpnový výsledek za poslední tři roky,“ pochvaloval si ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Navíc v součtu za prvních osm měsíců vykazuje slavkovský zámek stejné tržby jako za celý loňský rok. „Zatímco loni jsme za tuto dobu evidovali šedesát tisíc návštěvníků, letos už tu bylo téměř osmdesát tisíc lidí,“ řekl Šilhánek.

V nedalekých Bučovicích ovšem srpen tolik letošní výsledky nepodpořil a rekordy nelámal. „Loni v srpnu navštívilo zámek 3319 lidí, letos to bylo o jednašedesát lidí méně,“ uvedla kastelánka bučovického zámku Jana Burianková.

Přestože jde o zanedbatelný propad, vedení zámku si od letošního léta slibovalo víc. „Letos byl tak silný start sezony, že jsme doufali, že srpnové výsledky budou vyšší. Škoda, že to tak nedopadlo. Čím to je, to říct nedokážu,“ povzdechla si kastelánka.

I tak je ale spokojená. „Od začátku roku do konce července k nám přišlo o dva tisíce lidí víc než loni za stejné období, což znamená čtyřicetiprocentní nárůst. Srpen tedy příliš nepomohl, ale dobrý výsledek aspoň udržel,“ uzavřela Burianková.

Vysokou návštěvnost podpořilo nepříliš letní počasí. Důvodů nárustu návštěvnosti zámků je ale víc. „Lidé nejezdili tolik do zahraničí a hodně trávili dovolenou v České republice,“ řekla Burianková. Návštěvnost na slavkovském zámku pomohly zvednout také kulturní akce.