„Původní stanice je v podstatě rodinný dům a interiér rodinného domu samozřejmě není vhodnou hasičskou stanicí. V garážích je málo místa na hasičskou techniku a bezpečný pohyb kolem ní. Pracovní prostor před stanicí je minimální a stejně tak zázemí pro hasiče neodpovídá požadavkům jedenadvacátého století,“ informoval mluvčí hasičů v Jihomoravském kraji Jaroslav Mikoška.

Prostor navíc podle něj není ideální kvůli lokalitě, ve které se nachází. Poblíž je totiž budova základní školy.

Náklady na výstavbu dosáhly necelých pětatřiceti milionů korun. Většinu zajistilo ministerstvo vnitra, ale město se také částečně podílelo pokrytím nákladů na příjezdovou cestu, vyztužení přemostění Litavy a zajištění části oplocení. „Mám velkou radost, že nová hasička stojí a hlavně, že stojí v místě bývalé cukrovarské váhy. Díky tomu těžká technika už nebude každý den projíždět přes centrum města a naopak hasiči budou mít velmi pohodlný výjezd na výpadovky silnic I/50 a I/54,“ komentoval slavkovský starosta Michal Boudný.

Ilustrační foto
Přísné podmínky? Ve Vyškovské nemocnici stále platí zákaz návštěv

Nová stanice disponuje prostornou garáží a dvorem. „Interiér je navržený a koncipovaný pro potřeby hasičů. Je zde posilovna, zasedací místnost, kde bude možné školit i dobrovolné hasiče a dílna pro údržbu dýchací techniky. Umístění hasičky je poblíž sjezdu na frekventovaný tah I/50, což je velká výhoda, protože značná část zásahů této jednotky je právě na uvedené komunikaci,“ doplnil Mikoška.

Členové jednotky se proto nemusí zdržovat kličkováním ulicemi. Většina místních změny ocenila, někteří však mají i tak připomínky. „Nechápu, proč není výjezd z čela budovy nebo proč budova nemá minimálně dvě patra,“ divil se například Petr Chrastina ze Slavkova u Brna.

Nové pracoviště však hasičům zjednoduší jejich náročnou práci. „Počet výjezdů za rok je dlouhodobě více než tři stovky. Až ve třetině případů vyjíždí k dopravním nehodám na D1 nebo silnici I/50,“ dodal jejich mluvčí. Službu tam bude čtyřiadvacet hodin denně zajišťovat pět hasičů a jeden velitel. Oficiální den začátku stěhování je stanovený na dvanáctého června. Původní budova na Malinovského ulici zůstane stále k dispozici dobrovolným hasičům.

Ilustrační foto.
Nabít elektroauta bude menší problém. Jižní Morava rozšiřuje síť stanic

Není to přitom poslední podobná stavba, která v oblasti vznikne. Zájem projevili také zástupci Jihomoravského kraje, kteří si prostory vyhlédli pro novou základnu záchranné služby. „Současná základna ve Slavkově u Brna již nevyhovuje požadavkům, které jsou na práci záchranářů kladeny. Stávající prostory jsou pro umístění a provoz nedostatečné. Je to například z důvodu nadměrné vzdálenosti pobytových prostorů od garáží sanitních vozidel, oddělení prostoru zdravotníků od prostoru pro řidiče, absence prostoru pro hygienickou očistu a chybějící místo na desinfekci vozidel,“ vyjmenovala mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Umístění má umožnit snadnější spolupráci složek záchranného systému. „V současné době pracujeme na dokončení projektu nové základny v těsném sousedství s novou základnou Hasičského záchranného sboru. Dokončení vlastní výstavby se plánuje až ve druhé polovině roku 2022. Akce je zahrnuta do seznamu projektů, které využijí úvěrového financování Evropské investiční banky,“ dodala Brindzáková.

Ilustrační foto.
Koronavirus: v Brně je dvě stě nakažených, v kraji počet stoupl o pět případů