NA NÁMĚSTÍ I V MUZEU. Pořádající Okresní sdružení hasičů Blansko počítá s účastí stovek hasičů zejména z Blanenska. „Podobná akce se v regionu nekonala asi čtyřicet let. Muzeum regionu Boskovicka pořádá výstavu o historii a současnosti hasičstva, tak jsme se to rozhodli spojit se setkáním a vydat při té příležitosti i almanach," uvedl za organizátory Pavol Herda, který je velitelem dobrovolných hasičů v Benešově a náměstkem starosty okresního sdružení.

Staré koňské stříkačky, parní i motorové, ale také moderní cisternová auta budou na boskovické náměstí najíždět už kolem půl deváté ráno. V devět hodin začne mše svatá v kostele svatého Jakuba. „Akci slavnostně zahájíme v deset hodin nástupem asi třiceti praporů před radnicí. Pak vyjde slavnostní průvod k muzeu, kde bude následovat vernisáž výstavy," popsal Herda.

Na náměstí si zájemci prohlédnou hasičskou techniku, nebudou chybět ukázky dovedností mladých dobrovolných hasičů a práce těch profesionálních. „Předvedou zásah u dopravní nehody s vyproštěním osob a také práci ve výškách," upřesnil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Výstava v muzeu potrvá do devětadvacátého května. K dostání tam bude i nový almanach.

Pavol Herda nevylučuje, že se z akce stane tradice. „Je to první takové setkání. Rádi bychom je v příštích letech zopakovali," dodal.

ZAHRADNICKÁ VÝSTAVA. Uskuteční se už podeváté. Zahradnická výstava ve slavkovském zámeckém parku si za ta léta získala solidní renomé, její organizátoři s úsměvem tvrdí, že bez ní by jaro snad ani nemohlo začít. „Pro zájemce bude prodejní výstava přístupná v pátek a v sobotu vždy do pěti hodin odpoledne. V pátek startuje v poledne, v sobotu už v devět ráno. Vstup na ni je zdarma," připomněla mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Tak jako každý rok si návštěvníci můžou koupit přísady, balkónovky, skalničky, okrasné stromky, keře a vše, co k zahradničení patří. „Těšit se můžou i na výrobky řemeslníků. Ať už půjde o keramiku, bižuterii, nebo dřevěné hračky," vyjmenovala Slámová. Zítřejší program navíc zpestří kostýmovaná vyjížďka na koních.

TOUHA PO SVOBODĚ. Pestrou nabídku připravují také v sousedních Křenovicích. Zájemci můžou zajít na představení To je ale situace křenovického Spolku divadla Antonína Vorla. Milovníci divadla se sejdou v sále Obecní hospody v sobotu od sedmi hodin večer.

Jediné dvě představitelky ve hře dychtí po svobodě. „Hra představuje dvojici žen, které touží po změně ve svých životech. Uskuteční ji zajímavým způsobem, ale nakonec zjistí, že chtěly vlastně něco jiného. Přesto jsou spokojené s tím, co získaly. Každá dosáhla svobody trochu jinak, takže vše končí happy endem," popsal předseda divadelního spolku Jan Macko.

Házet za hlavu starý život budou amatérské herečky Draha Kyjovská a Eva Hrubá. Jejich role s sebou nesou velké množství textu. Představení trvá necelé dvě hodiny. Režie se ujal Jiří Cenek. „Jde teprve o druhou reprízu, takže je to stále čerstvá hra. Naplánované jsou i další zastávky, ale režisér hry nebude ze zdravotních důvodů na větší počet repríz schopný, takže zájemci by do Křenovic určitě přijít měli. Reprízy plánujeme, ale určitě jich nebude tolik, kolik jsme si na začátku představovali," varoval Macko.

VLÁČKY A KOLEJE. Křenovičtí zvou také všechny milovníky modelů železnic. Vůbec poprvé výstavu spolupořádá křenovické občanské sdružení KOS a Klub modelářů železnic Brno. Společenský sál bude plný vláčků a kolejí. Příchozí se zapojí i aktivně. „Dozví se o způsobech dálkového ovládání modelů železnic a řízení si můžou také vyzkoušet. Naučí se ovládat stanice a vlaky podle předpisů, jak to skutečně na dráze funguje," lákal za modeláře Richard Klepárník.

Na své si přijdou také sběratelé. Vyměnit si totiž budou moci předměty, které se k železnici nějak vážou.