A se zdobením už ve Slavkově začali. „Soustředíme se pouze na jeden strom, aby byl opravdu bohatě ozdobený. Jen řetězů máme skoro kilometr. Co se týká slavnostního rozsvěcení, k tomu máme připravený i doprovodný program. Žáci ze základní umělecké školy zazpívají pásmo koled. Má jich zaznít kolem dvaceti. Chybět nebude ani občerstvení a svařené víno," popsala mluvčí města Veronika Slámová s tím, že akce se stala mezi lidmi oblíbenou. Chodí jich kolem tisíce.

Ve čtvrtek navíc slavkovský zámek otevřel adventní prohlídkovou trasu. „Při rozsvěcení ji necháme otevřenou až do pěti hodin. Návštěvníci se tak můžou vánočně naladit už na zámku a pak se přesunout přímo na rozsvěcení," navrhla mluvčí. I letos má Slavkov pro obyvatele překvapení. Výzdobu jednoho z objektů na náměstí. „O co půjde, ale lidé uvidí až při rozsvěcení," neprozradila víc.

Zářící smrk bude od první adventní neděle těšit i obyvatele Rousínova. „Strom máme od místního obyvatele. Přerostl mu u domu, tak jsme se dohodli, že nám ho poskytne. Je zhruba osm až deset metrů vysoký. Dva metry ho totiž ještě zapouštíme do země," přiblížil vedoucí městských služeb Václav Hůlka s tím, že ozdoby Rousínovští pořizovali před třemi lety, proto je ještě není třeba obnovovat.

Doprovodný program začne o půl čtvrté odpoledne. Vystoupí na něm nejen žáci základní umělecké školy, pěvecké sbory, ale i rousínovská dětská sdružení.

A zatímco jasno s programem mají i v Bučovicích, o stromu podle vedoucího oddělení správy majetku Františka Doležala rozhodují v těchto dnech.

Na bučovickém náměstí Svobody začne program rovněž v první adventní neděli o půl šesté. „Vystoupí soubor zobcových fléten ze základní umělecké školy, děti z mateřinek a k dispozici budou horké nápoje a občerstvení. V šest hodin večer rozsvítíme strom. Hned poté bude následovat malé překvapení. To ale neprozradím," usmíval se za informační a kulturní středisko Josef Brychta.

Jedenáctimetrový stříbrný smrk potěší obyvatele Ivanovic na Hané. Ty jako jediné z měst na Vyškovsku jehličnan rozsvítí až 3. prosince v pět hodin večer. „Od čtyř hodin se uskuteční Čertovské hry, které pořádají naši hasiči. Máme připravený také program od žáků ze základní i umělecké školy. Po skončení přijde Mikuláš se svou družinou a dětem rozdá dárky," nastínila referentka ivanovické kultury Gabriela Hladká s tím, že smrk se nachází na městském pozemku.

To do Vyškova poputuje jehličnan z Račic-Pístovic. Konkrétně od budovy račické školy. „Od vedení obce ho dostaneme darem. Strom je vyšší, na Masarykovo náměstí umístíme jeho zhruba patnáctimetrovou část kvůli bezpečnosti i zdobení. Přivezli jsme ho v noci na sobotu, abychom co nejméně narušili provoz ve městě i jeho okolí," sdělil vedoucí odboru kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.

Také ve Vyškově se strom rozsvítí první adventní neděli. Doprovodný program, který zajistí dětský pěvecký sbor Motýlek z vyškovské základní umělecké školy, začne ve čtyři hodiny odpoledne. „Opět Vyškovanům představíme vyřezávaný betlém, který jsme pro letošek nechali doplnit o nové postavy," naznačil Kolařík s tím, že současně se stromem se rozsvítí i vánoční výzdoba města.