„První termín provázelo opravdu vysoké pracovní nasazení všech zúčastněných, celkem jsme proto stihli vysázet 175 listnatých stromů a 650 keřů podél polní cesty směřující k remízku Kozí hory u Křenovic," přiblížil vedoucí slavkovského odboru životního prostředí Miroslav Zavadil.

Slavkovanům tak na zítřejší termín zbylo šedesát stromů a dvě stovky keřů. Výsadbu by ale podle Zavadila mohlo ohrozit špatné počasí, v takovém případě by museli termín odložit. Vnější podmínky ohrožují i životnost zeleně. „V nejbližších dnech by nemělo být velké sucho. Nebezpečí pro mladé stromky představují i zajíci. Vysazované dřeviny jsme už ale opatřili kůlem a pletivem proti poškození zvěří a budeme se snažit je co nejčastěji zalévat," ujistil.

Radní by postupně rádi zazelenili všechny neobydlené plochy. „Stromky nesázíme kvůli rekreaci, spíš abychom obnovili krajinu. Na její ozdravování se budeme soustředit příštích osm až deset let," vysvětlil Zavadilův kolega z odboru Jaromír Kamínek. Od záměru se odvíjí i druhy sázených stromů. „Převažují listnaté dřeviny, především jabloně, lípy, duby nebo třeba habry. Právě ty totiž můžou sloužit i jako větrolamy, aleje a prospívají i polním cestám," doplnil Kamínek.

Město podobné akce pořádalo i v minulých letech. Díky tomu se dnes zelená třeba okolí skládky komunálního odpadu v Pískách nebo u staré cihelny podél nížkovického potoka a při hranici katastru s Nížkovicemi.

VERONIKA GECOVÁ