DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

UUž je tomu rok a pár týdnů, co vznikla městská policie ve Slavkově u Brna. Tehdy se funkce jejího velitele ujal bývalý vězeňský dozorce Pavel Ehrenberger. Jak hodnotí své dosavadní působení ve městě nad Litavou, se dozvíte z následujícího rozhovoru.

Před zavedením městské policie ve Slavkově obyvatele trápily různé problémy. Ať už jde o dopravu nebo vandalismus. Jak se na tyto potíže díváte po ročním působení strážníků ve městě? Byly podle vás alarmující? Změnilo se to?
Přes Palackého náměstí před časem projíždělo opravdu velké množství aut. To se ovšem změnilo zavedením parkovného. Vozidel tudy projíždí méně, řidiči nechtějí platit za parkování a raději nechají stát své auto v postranní uličce. Co se týká vandalismu, nějaké přestupky čas od času řešíme. Problém s výtržníky byl hlavně v létě, kdy se mladí vraceli z diskoték a ničili třeba majetek města. Teď v zimě je docela klid.

Kolik přestupků jste v loňském roce zaznamenali a o jaké šlo?
Většinou jsme řešili drobné přestupky v dopravě, zejména neplacení parkovného na náměstí, a proti veřejnému pořádku. Dohromady jich bylo pět set devětačtyřicet, z toho přes čtyři stovky v dopravě.

Číslo je poměrně vysoké. Máte nějaké řešení?
Provinilcům dáváme pokuty. Za neplacení parkovného můžou přijít až o dva tisíce korun. Mnozí z nich si pak rozmyslí, jestli vhodí pětikorunu do automatu nebo zaplatí hříšné peníze.

Říkáte mnozí. Narazili jste třeba na nějakého notorického neplatiče?
Ano. Měli jsme tady jednu prodavačku, která dennodenně parkovala na náměstí, ale neplatila parkovné. Dávali jsme jí pokuty, které už potom odmítala platit. Hádala se s námi, takže jsme už případ předávali správnímu orgánu. Už zde asi nepracuje, dlouho jsme s ní neměli problémy.

Uvedl jste, že Slavkov čas od času, hlavně v letních měsících, trápí výtržníci. Připravujete se nějak na toto období? Jak chcete zredukovat nebo vymýtit vandalismus?
Jde o jev, ke kterému dochází hlavně v noci. Potíž je v tom, že je nás málo. Tři strážníci na šestitisícové město nestačí. Přes týden tedy nesloužíme noční, jiné je to o víkendech. Byli bychom rádi, kdyby radnice navýšila počet strážníků. Vím, že starosta je tomu nakloněný. Všechno je ale otázkou peněz. Také se nějakou dobu hovoří o zavedení kamerového systému, se kterým mají výborné zkušenosti vyškovští kolegové. Ten by určitě přispěl k lepšímu řešení problémů s vandaly.

Jak předpokládám, jejich nákup je také otázkou peněz. A do doby, kdy zastupitelé záměr schválí, zřejmě budete na výtržníky krátcí…
To není tak úplně pravda. Nemůžeme sice držet služby čtyřiadvacet hodin denně, ale je tady obvodní oddělení státní policie. Pokud tedy k nějakému projevu vandalismu dojde, když zrovna nesloužíme, řeší ho státní policisté.

Vybaví se vám nějaký přestupek, na který vzpomínáte se smíchem?

Jednou v létě, když byly ve městě nějaké oslavy, jsme vytahovali nahého muže, který se koupal v zámecké kašně. Trošku víc se napil, naměřili jsme mu skoro tři promile alkoholu v dechu. Tehdy nás přivolali návštěvníci akce. Když jsme došli na místo, fontánu obklopoval hlouček docela pobavených lidí. Výtržník ani neprotestoval. Ale neměl u sebe žádné doklady, museli jsme zjišťovat jeho totožnost. Pokutu jsme mu však nedali. Až se oblékl, poslali jsme ho domů, ať se pořádně vyspí.

A naopak. Existuje případ, na který vzpomínáte nerad?
Nic takového si nevybavuji. Někdy zasahujeme spolu se státními policisty u dopravních nehod. Ale za tu dobu, kdy dělám velitele slavkovské městské policie, nešlo nikdy o žádnou velkou tragédii.