„Na chodbě v přízemí se objevily trhliny v klenbě. Podle odborného posudku je tím narušená statika části přízemí. Proto nechceme s opravou otálet," vysvětlil vedoucí odboru investic a rozvoje ve Slavkově u Brna Petr Lokaj.

V domě bydlí několik lidí. „Je to nájemní dům. Je v něm pět bytových jednotek. Dvě dole v přízemí a tři v patře. Obsazené jsou ovšem pouze byty nahoře. Dolní dva byty jsou vyklizené a čekají na rekonstrukci, kterou bychom výhledově rádi udělali," objasnil Lokaj.

Provozu domu se tak jeho opravy nijak nedotknou. „Právě díky tomu, že současní nájemníci bydlí pouze v patře, nebudeme muset dům nechat vyklidit. Na závadu se tak vlastně přišlo v docela vhodnou chvíli. Jediné, co budou muset nájemníci po nějakou dobu snášet, jsou průchody opravovanou chodbou. Stavební práce by však neměly trvat dlouho," řekl vedoucí odboru investic.

Pomocí prutů

Chodbu dělníci opraví takzvaným sešitím. „K opravě použijeme nerezové pruty. Ty jsou asi metr dlouhé a mají závit. Do cihel se za pomoci drážky upevní. Pruty potom budou prasklinu držet při sobě. To, že by se prasklina zvětšovala, by se proto nemělo stát. Hustota jejich uložení bude navíc poměrně vysoká. Vychází to asi na tři až čtyři pruty na metr čtvereční. Navíc by v průběhu opravy mělo dojít k odstranění nevhodně použitých stavebních pěn," konstatoval Lokaj.

Techniku opravy do jisté míry určila i historická povaha budovy. Město totiž musí přihlížet k tomu, že dům je památkově chráněný. „Nemůžeme tak do něj příliš vzhledově zasahovat. Použitá technika sešití je pro takové situace vhodná, protože ke změnám na vzhledu budovy při ní nedochází," ujistil Lokaj.

Zájemci o zajištění zakázky mají možnost podávat svoje nabídky do příštího pátku na slavkovském městském úřadě. Na práce budou mít od podpisu smlouvy jeden měsíc.