DISKUTUJE DOLE POD ČLÁNKEM

Od roku 2001 až do srpna 2006. Vyplynulo to z policejního spisu, který se zhruba před čtrnácti dny dostal na stůl vyškovské státní zástupkyně Martiny Klvačové.

Právě ta včera rozhodla, že slavkovští pěstouni skončí před soudem. Obžalovala je hned ze dvou trestných činů. „Rosnerovi se měli dopustit jednak trestného činu týrání svěřené osoby a dál trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném domě. A to jak samostatně, tak i dílem ve formě spolupachatelství,“ stojí v dokumentu vydaném mluvčím Krajského státního zastupitelství v Brně Hynkem Olmou.

Víc se ovšem instituce k případu zatím nechce vyjadřovat. Věc nyní poputuje k soudu. Pokud uzná, že se pěstouni skutečně provinili, hrozí jim až osmileté vězení. Datum přelíčení je zatím neznámé.

Rosnerovi se ovšem cítí nevinní. Včera to redakci Vyškovského Deníku uvedla Blažena Rosnerová. „Policisté nevyslechli svědky, které jsme doporučovali. Ale mám určitě čisté svědomí. Nejsem si vědomá toho, že bych děti týrala. Kdyby tomu tak bylo, přece bychom je tenkrát nechtěli z ústavu zpátky domů,“ řekla klidným hlasem Rosnerová.

Kauza se slavkovskými pěstouny, které v roce 2005 dokonce vyznamenal prezident Václav Klaus, začala vloni na konci července. Tehdy putovali do brněnské vazební věznice pro podezření z týrání svých svěřenců. Z toho je obvinili jejich dva adoptivní synové, Michal a Patrik. Nezletilé děti skončily v brněnském ústavu Kociánka.

Rosnerovi se z vazby dostali přibližně po měsíci. V polovině října pak stanuli před vyškovským soudem, kde bojovali o své svěřence. Právě o Michala a Patrika ovšem přišli, ostatní nezletilé děti zůstaly v jejich péči.

Od doby, kdy případ vyšel najevo, obyvatelé Slavkova u Brna sepsali dvě petice za očištění jejich jména. Obvinění adoptivních synů totiž nevěřili. Že by pěstouni své děti týrali, popřela i jejich nejstarší dcera Renata Rosnerová. „Patnáctiletý spolu se sedmnáctiletým bratrem napsali předloni dopis, který hodili ve škole do schránky důvěry. Stálo v něm, že je rodiče týrají. To ovšem není pravda. Šlo pouze o mstu za to, že kluci nemohli chodit na diskotéky,“ hájila pěstouny Renata Rosnerová.

KAUZA ROSNEROVI


červenec 2008 pro podezření z týrání svých adoptivních dětí Lubomír a Blažena Rosnerovi skončili v brněnské vazební věznici

srpen 2008
státní zastupitelství rozhodlo o ukončení pobytu pěstounů ve vazbě

říjen 2008
manželé Rosnerovi stanuli před vyškovským soudem kvůli opatrovnictví. Přišli o dvě děti, Michala a Patrika, kteří je obvinili z týrání

leden 2008
na základě policejního spisu Okresní státní zastupitelství ve Vyškově podalo na manžele Rosnerovy obžalobu pro podezření ze spáchání trestných činů týrání
ČTĚTE TAKÉ SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM HORNÍM ROHU (NAJDETE TAM TAKÉ FOTOGALERIE A VIDEA)