Právě pětadvacáté výročí založení Tělovýchovné jednoty Vícemilice stojí za sobotním společenským setkáním. Navíc má výrazný charitativní nádech. „Fotbalisté chtěli své výročí náležitě oslavit. Nabízelo se spojit jej s charitativním fotbalovým utkáním. Bylo nám hned jasné, že pomůžeme nějakému dítěti. I díky místní lékařce jsme zvolili právě Šimona," přibližuje za pořadatele Hana Hanáková. Třináctiletý chlapec z Černčína trpí dědičnou vzácnou cystickou fibrózou.

NA NÁKUP POMŮCEK

Výtěžek z akce Kopeme pro Šimona tak pomůže mírnit následky zatím nevyléčitelné nemoci, která postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu. „Život mu nemoc hodně ztěžuje. S rodinou se nicméně perfektně spolupracuje. Zároveň jsme oslovili spolek Solnička, který takto nemocným pomáhá. O poločase rodině předáme pětadvacetitisícový šek, který představuje honorář fotbalistů, kteří se vzdali jakékoliv odměny. Peníze pomůžou na nákup zdravotních pomůcek, které chlapec nezbytně potřebuje ke svému životu," připomíná Hanáková.

A zatímco v létě roku 1990 Vícemilice v prvním utkání doma rozdrtily Kučerov 3:0, dnes o výsledek v žádném případě nepůjde.

Třináctiletý Šimon si navíc zahraje po boku kdysi obávaného útočného tria Pacanda-Holomek-Švancara, získat na dnešní exhibici se navíc podařilo také hned tři mistry republiky z roku 1978 s brněnskou Zbrojovkou. „Je mezi nimi také legendární brankář Josef Hron, kterého jsem si vždycky vážil. Za Brno toho hodně odchytal. Má bohaté zkušenosti, které předává dál," oceňuje například návštěvník Vladimír Novák z Brna. V ochozech s pivem nebo klobásou už vyčkávají víc než dvě stovky diváků.

Brzy budou sledovat výkop mezi Mercedes teamem, jehož tváří je bývalý ligový útočník Petr Švancara, a mužstvem zejména herců z regionálních divadel. „Nemáme v plánu jenom pobavit nebo rozdat autogramy, ale chceme pomoct těm, kteří to vyloženě potřebují. Minulý měsíc jsme třeba podpořili sdružení, které zmírňuje utrpení opuštěných pejsků," připomíná Švancara.

Pár kroků od něj se pozvolna rozcvičuje i známý útočník Milan Pacanda, toho času ve službách právě Vícemilic, se kterými hraje okresní přebor. „Asi před půl rokem trenér přišel s nápadem, že se blíží půlkulaté výročí. A že je potřeba udělat něco velkého. Za pár dní začíná soutěž, takže dnešek vnímám jako dobrou generálku. Jsem rád, že můžu podpořit podobnou akci," říká někdejší miláček brněnských ochozů.

Několik diváků pokřikuje také na herce Václava Svobodu, kterého mají zafixovaného jako Lumíra z televizního seriálu Ulice. „Jsem rád, že dávám dohromady i takové příběhy, že se na jednom trávníku sejdou mistři republiky spolu s útočníky Pacandou a Holomkem, se kterými jsem měl možnost za Lužánkami hrát. Přijelo i několik hereckých osobností. Není nic lepšího, než když se bavíme, hrajeme fotbal a ještě někomu pomůžeme," dodává Švancara.

Podpořit dobrou věc přijela také návštěvnice Eva ze Slavkova u Brna. „Šimona znám, akce se mi líbí. Myslím, že na místní je to s návštěvností dobré. Zamlouvá se mi i organizace," chválí žena.

Vyvrcholení oslav startuje. A kdo vsítil první branku? Samozřejmě hlavní hrdina: třináctiletý Šimon.

Spolek SolničkaS kasičkou diváky obcházeli také zástupci spolku Solnička. Cílí na konkrétní rodiny, kterým do života vstoupila nevyléčitelná nebo komplikovaně léčitelná nemoc. „Peníze z kasičky podpoří děti nejen s cystickou fibrózou, ale také s jinými vážnými onemocněními, která se léčí v brněnské dětské nemocnici. Právě v ní se mimo jiné snažíme zvelebovat pokojíčky a tím dětem léčbu alespoň trochu zpříjemnit," poznamenává předsedkyně Solničky Alena Bradáčová.