Šest dalekohledů a jeden zapůjčený. Tolik zařízení má k dispozici vyškovská hvězdárna. Letos potěší své návštěvníky dalším kusem. „Máme velký zrcadlový dalekohled Newton o průměru čtyřiceti centimetrů. Jenže je pouze půjčený z brněnské hvězdárny a je starý už asi pětatřicet let. Na podzim tak pořídíme ještě o deset centimetrů větší, který bude vyrobený na zakázku speciálně pro naši hvězdárnu. Půjde rovněž o zrcadlový Newton, určený pro noční pozorování," prozradila vedoucí Hvězdárny Vyškov Dobromila Patáková.

Návštěvníci mají podle jejích slov už nyní možnost za jasného počasí pořizovat zajímavé fotografie vesmírných těles, s novým dalekohledem budou jejich výsledky už na úrovni soudobých technických možností včetně zpracování na počítači.

Areál ve vyškovských Marchanicích loni také spustil systém pro sledování meteorů. Pomáhají mu v tom radioastronomická zařízení. „Monitory plánujeme umístit také do přízemí hvězdárny, takže i návštěvníci, kteří k nám chodí přes den, tak budou moci pozorovat stav meteorů nad Vyškovem. Metoda, která využívá sledování vesmírných těles za pomoci antény a speciálního softwaru, se nám osvědčila," zhodnotila.

Noví zájemci

Při shromažďování dat hvězdárna spolupracuje s britskými astronomy. „A určitě přivítáme spolupráci dalších zájemců o tento obor astronomie," naznačila vedoucí.

Už třetím rokem se navíc ve hvězdárně schází astronomický kroužek. „Z některých starších členů si vychováváme asistenty demonstrátorů. Nové členy, kteří se zajímají o techniku a přírodní vědy, nicméně dál vítáme," připomněla s tím, že i nadále objíždí s naučnými programy mateřské a základní školy. Jde o interaktivní setkání, při kterém reaguje na to, co děti znají a co je z oboru zajímá.

Kromě dvou dalekohledů na pozorování Slunce má hvězdárna ve vlastnictví také původně dělostřelecký dalekohled Somet Binar. „Často ho používá široká veřejnost. Nehrozí, že by ho třeba děti poškodily, samy si tak na obloze vyhledávají objekty," poznamenala Patáková.

Hvězdárna je otevřená celoročně vždy v úterý a pátek. Se sezonou dinoparku začne také pozorování Slunce. Spolupráce funguje i se sousedním Zooparkem Vyškov. „Od ledna nabízíme jednou měsíčně v sále Hanáckého statku odborné přednášky. Impuls k jejich konání vzešel od návštěvníků, kteří o ně měli zájem. Témata přednášek se týkají asteroidů, černých děr, hledání mimozemského života a třeba na podzim chystáme téma vědeckofantastické filmy a pohled astronomů na některé scény," řekla k další novince vedoucí Hvězdárny Vyškov.

Některé aktivity pro děti jsou navíc se zooparkem propojené. „Na některých akcích spolupracujeme. Vedu například každý týden přírodovědný kroužek při zooparku, takže si paní Patákovou občas pozvu, aby dětem něco zajímavého pověděla," poznamenala Hana Vymazalová, která má v zooparku na starosti vzdělávání.

Sdružení přátel

Od roku 2011 funguje při hvězdárně Občanské sdružení Klub přátel Hvězdárny. Podílí se na podpoře jejího rozvoje. Pomůže jí v tom i letošní poskytnutí mimořádné dotace od města. „Je ve výši sta tisíc korun a je určená na technické vybavení pro odbornou činnost," informoval vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Těší ho, že areál v Marchanicích slouží svému účelu. „Hvězdárna má dlouholetou tradici pozorování, má velice dobrou polohu a těší mě, že se obnovila její vědecká činnost," pochválil Jurka.