ZATÍM O PAPÍROVÁNÍ. Oprava lokality bude stát zhruba sedm milionů korun, začátek stavby je naplánovaný na srpen nebo září letošního roku. „Momentálně řešíme stanoviska policie, sítí a žádáme o stavební povolení," upřesnil.

Město má na stole navíc vypracovanou studii, kde je možné s novými parkovacími místy počítat. V průběhu dvou až tří let tak vznikne parkoviště také na sídlišti Zlatá Hora. „Stavba je závislá na dotacích. Chceme požádat o tu určenou na obnovu panelových sídlišť, kterou vypisuje ministerstvo pro místní rozvoj. Podmínkou ovšem je, že město musí být stoprocentním vlastníkem pozemků. Řešili jsme ovšem ještě jeden malý pozemek. Kvůli tomu budeme moct žádat o dotace až v příštím roce," zmínil šéf odboru.

ZAČNOU BRZY. Hledání parkovacího stání je noční můrou i v jiných městech regionu. Bučovičtí pro letošek vytipovali parkoviště v Zahradní ulici. „V průběhu dvou až tří měsíců v ulici zřídíme sedm parkovacích míst. Cena se má pohybovat kolem dvě stě padesáti tisíc korun," uvedl místostarosta Jiří Horák. Ve výhledu dvou let chce město postavit parkoviště také u polikliniky. Radnice na něj musí nechat vypracovat projekt.

MÍSTA PRO RODIČE. V Ivanovicích na Hané problém s parkováním částečně vyřešila společnost Bioveta, která pro své zaměstnance zřizuje dvě parkoviště naproti základní škole. Díky tomu se mají uvolnit místa v okolních ulicích, kde momentálně zaměstnanci společnosti parkují. Menší parkoviště přesto radnice plánuje: u mateřské školy v Mlýnské ulici. „Chceme odlehčit rodičům, kteří vozí své děti do školky. Po sedmé hodině ráno je v ulici pochopitelně obtížnější pohyb, vznikne tak šest parkovacích míst. Jestli je postavíme před školkou nebo vedle ní směrem ke středisku, zatím nevíme," poznamenal ivanovický starosta Vlastislav Drobílek.

V příštím roce se navíc kraj zaměří na opravu silnice spojující Vyškov s Kroměříží. Od budovy staré radnice po konec Ivanovic se počítá s třiceti podélnými místy a se šesti pak u ivanovické základní umělecké školy.

NA NÁMĚSTÍ PROBLÉM. Rousínov chystá nová stání rovněž na několika místech. Plánuje vyřešit parkování na zrekonstruované části náměstí, kdy v původním návrhu bylo míst málo. „Lidé momentálně nechávají auta, kde je napadne. Bývalé vedení města chtělo auta vytlačit z náměstí tím, že zřídí málo míst. V praxi to ovšem tak nejde. Problém je, že návrh musí tři měsíce viset ve Vyškově na dopravním odboru. Proto s pracemi začneme až někdy v letních měsících," zdůvodnil starosta Rousínova Jiří Lukášek.

V přípravě je i zázemí pro řidiče u sportovního stadionu a fotbalového hřiště. „Bojujeme s ochrannými pásmy plynového potrubí a s dopravním inspektorátem řešíme místo pro otáčení autobusu. Pokud se nám problémy podaří vyřešit, stihneme stavět ještě letos. Parkoviště poslouží jen návštěvníkům akcí. Cenu zatím neznáme, budeme ji vědět, až dořešíme problémy s projektem," řekl starosta.

RŮZNÉ PŘEKÁŽKY. Nedostatek míst pro auta chce radnice řešit jednosměrnými ulicemi a podélným parkováním, problém však bývá s pozemky. „Lidé je nechtějí prodávat nebo požadují příliš vysokou cenu. Na pozemcích města zase vedou inženýrské sítě. Zřízení parkoviště je tak mnohdy složité," dodal starosta.

Nejrůznější překážky musejí překonávat všechna města. Největší problém vidí například slavkovský investiční odbor právě v přeložkách sítí. „Pokud stavíme parkoviště na zelené ploše, většinou pod ní vedou inženýrské sítě, musíme udělat přeložky a tím pádem se stavba dost prodraží. Pokud je na místě zeleň, musíme mít zase povolení na to stromy pokácet a na jiném místě vysadit nové," poznamenal Lokaj.

ZA HYGIENICKOU STANICÍ. O lepším parkování v největším městě regionu už redakce Vyškovského deníku Rovnost letos informovala. Vyškov letos postaví parkoviště v Cukrovarské ulici, kde vznikne asi pětatřicet míst. Plánuje také studii na rozšíření parkoviště u hygienické stanice. Letos to nebude, ale půjde o roztáhnutí o padesátku míst. „Problémem jsou přeložky inženýrských sítí. To prodražuje výstavbu a vznikají s nimi problémy. Týká se to také právě parkoviště za hygienou, kudy inženýrské sítě vedou," doplnil kolegy místostarosta města Břetislav Usnul.