K tomu dojde právě dnes přibližně v deset hodin a pětapadesát minut. „Úkaz potrvá déle než půl hodiny, a to do čtyř minut po půl dvanácté. Měsíční kotouč zacloní zhruba čtyřiadvacet procent slunečního,“ informoval vyškovský starosta a zároveň astronom Petr Hájek.

Podle něj letošní rok patří k nadprůměrně bohatým, pokud jde o zatmění, jež je možné spatřit nad územím České republiky.

„Dokladem toho je například únor, kdy nastalo úplné zatmění Měsíce. Kvůli špatnému počasí ho bohužel spatřila jen hrstka šťastných, kteří se vydali do zahraničí nebo se nad nimi protrhla oblačnost,“ pokračoval Hájek.

Dnešní zatmění ovšem není jediné, které můžou lidé v srpnu vidět. Další je čeká asi za čtrnáct dní. „Tentokrát půjde o částečné měsíční.

Naposledy zájemci mohli tolik zatmění v jednom roce zhlédnout v roce 2003, příští takový výtečný bude rok 2011,“ upřesnil vyškovský starosta.
A jak dnes úkaz pozorovat? V každém případě se zvědavci musí vyvarovat přímému pohledu do slunečního kotouče. „Mohlo by totiž dojít k poškození zraku. Zcela nevyhovující je lidově známé očazené sklíčko a taky kotouč z diskety nebo běžné sluneční brýle. Lidé ale klidně můžou použít jako filtr svářecí sklo stupně čtrnáct nebo víc,“ poradil Hájek.