Děkovat podle ní můžou nepřízni počasí, která lidi přiměla právě k návštěvě památek. Nabídku stálých expozic oživily i výstavy, svou roli v sezoně sehrála i výstava stavebnice Merkur, která přilákala zejména rodiny s dětmi. Průměrně na zámek za rok dorazí kolem čtyřiceti až pětačtyřiceti tisíc lidí.

Víc turistů letos zavítalo i na zámek v Bučovicích, který bude přístupný ještě měsíc, do konce října. Zatímco loni si ho přišlo prohlédnout necelých sedm tisíc lidí, letos se číslo blíží deseti tisícům. „Velký vliv měla zrekonstruovaná fontána. A také jsme se objevili v pořadu veřejnoprávní televize, po odvysílání byl rozhodně vidět větší zájem ze strany lidí," vysvětlila bučovická kastelánka Jana Burianková. V neposlední řadě nárůst mohlo ovlivnit i zapojení se do slevových programů pro návštěvníky.

Přestože lidé můžou obdivovat interiér památek i na podzim, většinou dávají přednost období letních prázdnin. To potvrzuje třeba Pavlína Půžová, která s dětmi už dřív navštívila i slavkovský a bučovický zámek. „Po památkách jezdíme, spíš když jsme někde na dovolené, naposledy jsme byli na Červené Lhotě a v muzeu čokolády v Táboře," uvedla Půžová.

Ve Slavkově, kam můžou návštěvníci zavítat až do konce listopadu, se pozornost veřejnosti snaží přitáhnout také na podzimní kulturní dění. „V říjnu to bude dýňobraní pro děti, v listopadu Svatomartinské slavnosti a také zámecký svatební den pro zájemce o sňatek v prostorách památky," informovala Slouková.

Právě svatby se na zámku ve Slavkově konají v průběhu celého roku, tedy i mimo sezonu. Největší zájem ale zpravidla bývá od června do září. „Letos bylo rozhodně nejsilnější září, oproti tomu loňský rok byl na svatby špatný," podotkla Slouková. I v Bučovicích lze mít svatbu na zámku, přes zimu je k dispozici na rozdíl od zbytku roku jen jedna místnost, kterou je možné vytápět.

Nejen zámky se letos těší vyšší návštěvnosti, víc turistů přišlo i do Muzea Vyškovska. To je otevřené celoročně a letní turistická sezona se na ně nevztahuje, přesto i jeho vedení čísla eviduje.

Velký podíl škol

Za první pololetí ho navštívilo o tisícovku lidí víc než loni. „Přes léto počet příchozích vyšší není, čísla zvyšují školáci, kteří k nám chodí přes rok," objasnila ředitelka Muzea Vyškovska Monika Pelinková. Množství návštěvníků se podle ní udržuje v průběhu roku přibližně stejné, i když existují akce, které jsou lákavější. „Muzejní noc, Den otevřených dveří a Dny památek jsou akce, které nalákají větší množství lidí na bezplatné vstupy," vysvětlila Pelinková.

Naopak menší muzea výrazný nárůst turistů v letošním roce nezaznamenala. Například Muzeum zemědělských strojů v Hošticích-Herolticích. „Přesný počet nedokážu určit, ale odhaduji, že počet návštěvníků vychází přibližně nastejno jako loni," myslí si správce muzea Jiří Cupák.

Zatímco většina památek zavírá, jiné se právě teď chystají na sezonu. Větrný mlýn v Ruprechtově uvítá veřejnost pouze o víkendech v průběhu října, mimo to je možné od října do května přijít po objednání ve skupině alespoň deseti lidí. V letních měsících se mlýn využívá k ubytování. I přes netradiční provozní dobu, nebo možná díky ní zájemci chodí. „Záleží ale na počasí. Stojí to tady za to, pokud prší a fouká," podotkla majitelka Blanka Sládková.

TEREZA NOVOTNÁ