„V letošním roce však toto maximum známého aktivního meteorického roje perseidy nastane za dosti nepříznivých podmínek. Bude ho totiž na obloze rušit Měsíc krátce před úplňkem,“ upozornil astronom.

Že meteory vylétají z jednoho místa na obloze, je způsobené prostou perspektivou. Meteory k pozorovateli letí z velké vzdálenosti, začínají zářit ve výšce mezi pětasedmdesáti až sto dvaceti kilometry nad povrchem Země a pohasínají někdy i jen patnáct kilometrů nad povrchem. „Podobně jako třeba u kapek deště na předním skle za jízdy autem nebo při pohledu na koleje se počátky jejich drah sbíhají v dalekém bodě. Jejich rychlost při střetu se Zemí je kolem šedesáti kilometrů za sekundu,“ vysvětlil Hájek.

Aktivita perseid se zvyšuje od začátku srpna a souhvězdí Persea, odkud meteory vyletují, je nejlépe pozorovatelné v druhé polovině noci.

Frekvence meteorů se pohybuje v desítkách za hodinu. „V sobotních ranních hodinách se frekvence vyšplhá až k sedmdesáti meteorům za hodinu,“ upozornil ředitel vyškovské hvězdárny.

A jak Slzy svatého Vavřince nejlépe pozorovat? Je třeba vyhledat místo s co největším rozhledem, kde není pouliční osvětlení. „Nejlepší období pro pozorování je přibližně od půlnoci do půl páté ráno, kdy už začne svítat. K ránu je dobré si nenechat ujít východ dvou planet. Vysoko nad jihovýchodním obzorem bude zářit zcela nepřehlédnutelný Jupiter a nízko nad severovýchodním obzorem v souhvězdí Blíženců pak najdeme načervenalou planetu Mars,“ doplnil vyškovský astronom.