Že se dá i ke smaženým sýrům přistupovat kreativně, dokazuje majitel restaurace Rugby Jaroslav Matula. „Snažíme se nabídku obměňovat. Někdy máme sýrové duo goudu s hermelínem, někdy goudu a uzený sýr. Jindy zase uděláme obyčejný eidam, občas ho ozvláštníme o šunku," přiblížil Matula.

Jak si smažák stojí jinde na jižní Moravě?

Lidový smažák za luxusní cenu? Víme, kde v Brně za českou klasiku zaplatíte skoro tři stovky.

Víte, kam v Blansku lidé chodí nejraději, aby si pochutnali na smažáku? My máme jasno.

Jaký je rozdíl mezi českým a švýcarským smaženým sýrem? A který je lepší? I to se dozvíte v článku mapujícím fenomenální jídlo na Břeclavsku.

Smažený sýr k jídlu každý den? To zažili v jedné restauraci na Hodonínsku.

Raději si smažák dám v restauraci, domácí mi tolik nechutná, tak se na Znojemsku vyjádřil jeden z milovníků české pochoutky. Více o fenoménu sýra v těstíčku zde.

Za všechny kombinace společně s přílohou a tatarkou zaplatí lidé 145 korun. Oblíbenost tohoto pokrmu si majitel restaurace vysvětluje tím, že co je smažené, to to mají lidé nejraději.

„Nejvíce populární je u nás na poledních menu právě taková ta česká klasika, jako jsou smažené sýry nebo řízky," sdělil majitel Matula.

To potvrzuje i David Čech, který na smažáky nedá dopustit. „Miluju smažené jídlo obecně, ale sýry jsou nejlepší. Je to ale taková prasárna a nemůže ho člověk jíst pořád," svěřil se mladík redaktorce Deníku.

LIDÉ JSOU OCHOTNÍ I PŘIPLATIT

Ačkoliv před lety patřil smažený sýr k levnějším pokrmům, v dnešní době si za něj lidé mohou připlatit. „Když jdu na smažák, dám si ho většinou v restauraci. Vím, že někde stojí i přes 250 korun, ale pokud je dobrý, nevadí mi připlatit si," sdělila studentka Iva Balcaříková.

Na Vyškovsku se ceny za smažený sýr na poledním menu drží okolo 160 korun. Nejdražší smažák redakce objevila v nabídce víkendového poledního menu Resturace u Kopinců. Lidé za něj zaplatí 179 korun.

Pokud si ale zájemci do restaurace na smažený sýr zajdou v pracovním týdnu, vyjde je o třicet korun levněji, tedy 149 korun.

NĚKDE STOJÍ POD STO KORUN

Jsou i místa, kde lze oblíbené jídlo koupit velmi levně. Někdy i pod sto korun. Sázkou na jistotu jsou obvykle asijská bistra, která oblíbený český pokrm do své nabídky také zařadila. Za osmdesát korun ho ve Vyškově nabízí například My food bistro.

Kvůli nárůstu cen potravin i energií musely ovšem některé restaurace před rokem zdražit. Jednou z nich je i podnik Jako doma v Habrovanech. „Snažíme se využívat kvalitní produkty, mnoho věci si děláme sami, i proto jsme museli zdražit," vysvětlili v restauraci.

Za smažený sýr s hranolky a tatarkou tam lidé zaplatí 155 korun. Návštěvníky ale zvýšení cen podle zástupců restaurace neodlákalo.

Ne každý podnik však sází na zmíněný pokrm. V některých restauracích musejí mít milovníci smažáků velké štěstí, aby ho v nabídce nalezli. „My ho na polední menu téměř vůbec nezařazujeme, majitel není příliš velký fanoušek. Výjimečně jsme ho ale na mezinárodní den žen v rámci takového retro menu do nabídky dali," vysvětlila provozní restaurace Jitka Slezáčková.

| Video: Youtube

Smažený sýr s vařenými brambory a tatarkou si mohli lidé objednat za 149 korun.

Ceny smažených sýrů ve vybraných restaurací na Vyškovsku:

  • Restaurace Acapulco, Vyškov: Smažený sýr v housce, hranolky, tatarka 159 korun
  • Restaurace Letiště u Kopinců, Vyškov: Smažený sýr, hranolky, tatarka 149 korun, o víkendu 179 korun
  • Bowling pub, Vyškov: Smažený sýr, vařené brambory 139 korun
  • My food Vyškov: Smažený sýr, hranolky 80 korun
  • Restaurace Arena, Vyškov: Smažený hermelín, vařené brambory, tatarka 155 korun
  • Restaurace Rugby, Vyškov: Smažené sýrové duo, hranolky, tatarka 145 korun
  • Restaurace Jako doma, Habrovany: Smažený sýr, hranolky, tatarka 155 korun
  • Restaurace Kuchyňa, Švábenice: Smažený sýr, vařené brambory, tatarka 149 korun
  • Cafe Moya, Rousínov: Smažený sýr, vařené brambory, tatarka 155 korun