Šmejdi? Chybí obrana, z obcí je vyhání starostové i rozhlasem
Blanensko, Vyškovsko – Když starosta Drnovic na Blanensku Petr Ducháček zvedl telefon s neznámým číslem, ozval se seriózní hlas starší dámy. Ta mu podle svých slov nabízela jedinečnou nabídku a chtěla si s ním domluvit schůzku. „Po chvíli hovoru mi došlo, že je to proto, aby obešli zákaz podomního prodeje,“ popsal jednu ze svých zkušeností se šmejdy.
Další už byla osobní. „Říkali, že jsou od plynáren. Požadoval jsem po nich průkaz a oni, že ho majív sousedních Lysicích. A to už mi bylo jasné,“ uvedl Ducháček.
Blanenské Drnovice šmejdi navštěvují zhruba jednou měsíčně. „To už je dost. Začíná to být větší a větší problém a myslím, že by ho měl začít řešit i stát,“ poukázal starosta s tím, že před prodejci varují rozhlasem.
Problém s těmi, co chtějí podvodně vydělat, řeší i na Vyškovsku. „Velké firmy, jako je E.ON a ČEZ, si najímají prodejce. Řeknou, že jsou z E.ONu a jdou zkontrolovat doklady. A pak staré lidi přemlouvají, aby přešli k jinému poskytovateli,“ uvedl starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský s tím, že prodejci jsou drzí a lidem vyhrožují. „Třeba tím, že když jim vyúčtování nepředloží, budou nucení jet do Prahy. Nezbývá nám, než je vyhánět. Víc s tím nikdo neudělá, protože řeknou, že si je paní pozvala. Jenže ta nic neví, protože má pětaosmdesát let,“ sdělil.
Jak nenaletět
· Po prodejci požadovat identifikační kartu.
· Nic hned nepodepisovat.
· Nenechat se zlákat obecnou levnější nabídkou, požadovat konkrétní pro danou domácnost.
· Požadovat nabídku v písemné podobě.
· Ujistit se, že je cena konečná.
Jeho tvrzení však společnosti ČEZ i E.ON odmítají. S případy, kdy se prodejce vydává za jejich zástupce, se ale setkávají. „Oblíbenou taktikou podvodníků je také to, že tvrdí, že v lokalitě končíme činnost a oni přebírají naše závazky. Obrana proti nim je obtížná. Naši obchodní zástupci mají iden-tifikační průkaz s fotografií a ID číslem. Jméno lze ověřit na bezplatné zákaznické lince,“ doporučil mluvčí E.ONu Vladimír Vácha.
Podobně reagoval i mluvčí ČEZu Roman Gazdík. „Navíc naši zástupci nikdy nevybírají žádné peníze ani nevrací přeplatky,“ doplnil.
Pomoct může i policie. „Podomní prodej jako takový neřešíme, není protizákonný. Pokud ho obec ve vyhlášce zakazuje, řeší ho její přestupková komise. Až pokud se vtírají a obtěžují, jedeme na místo. Prověřujeme, zda nejde o hledaného podvodníka,“ řekla mluvčí vyškovské policie Alice Musilová.