Třetí ročník festivalu uspořádali členové vyškovského spolku Diogenes. „Připadalo nám, že jsou lidé poslední dobou smutní, a proto jsme vybrali téma smíchem proti depresím. Smyslem festivalu je, aby návštěvníci odcházeli domů s úsměvem na tváři,“ vysvětluje místopředsedkyně spolku Jana Celá. „Festival bereme zároveň jako příležitost pro neziskové organizace, kde se mohou setkat s veřejností a představit jí svou činnost. Rádi bychom také navázali užší spolupráci mezi jednotlivými spolky,“ dodává Celá.

Prvním bodem festivalového programu je vystoupení kapely The Half. Studenti brněnské konzervatoře sklízí za svůj jazz a swing velké ovace. Posluchači si nakonec vyvolávají přídavek. Mladé hudebníky přijeli na festival podpořit i swingaři z Ostravy, kteří mají chatu v nedalekém Lulči. „Program se nám líbí, jen se nám zdá, že by tu mohlo být více lidí. Vzali jsme i děti, vyzkoušely si lukostřelbu, ale nejvíc je pobavila zvířátka,“ popisují Lindovští.

Zvířata z vedlejšího zoo koutku jsou přitažlivou atrakcí pro nejmladší návštěvníky festivalu. Děti je krmí čerstvě natrhanou trávou a fotí se s nimi. Dospělí návštěvnici mezitím korzují po zahradě, kterou zaplnili stánkaři s ukázkami starých řemesel. Vzduchem se line vůně koření a kávy. Pánové popíjejí studené pivo, dámy spíše limonádu. Specialitou dnešního dne je ale burčák. Jeden z prvních v letošním roce.

Po náloži taneční hudby na pódiu vystupují děti. Jejich hudební představení doplněné o kulisy a dějový příběh v sobě nese hlubší poslání. Vyzývá k míru. Po něm přichází prezentace jednotlivých neziskových organizací. „Chtěli bychom lidem přiblížit naši práci a nalákat nové dobrovolníky ke spolupráci. Myslím si, že společností se v poslední době šíří epidemie samoty, obzvlášť mezi seniory. Možná si neuvědomujeme, že to nejcennější co máme, je čas. A je dobré, když si uvědomíme, že toto bohatství máme všichni a můžeme ho rozdávat,“ říká Monika Lauterbachová, koordinátorka dobrovolníků ADRY.

Nyní ale nastává opět čas na zábavu. K tanci i ke zpěvu hraje místní kapela Pan Miler. Následuje argentinské tango a po něm Televarieté v režii místních dobrovolníků. Účastníci DialogFestu neodchází domů z prázdnou. S blížícím se podzimem a příchodem chladných večerů mnoho z nich vsadilo na novou knížku.

„Jak už je naší dobrou tradicí, prodáváme vyškovským občanům vyřazené knihy. O tento prodej je velký zájem, takže dnes jsme si pořídili větší stánek,“ ukazuje ředitel Knihovny Karla Dvořáčka Pavel Klvač. „Se spolkem Diogenes spolupracujeme pravidelně. Naše knihovnice se účastní čtení pro děti na základních školách, které spolek pořádá. Některé dnes účinkují i večerním programu,“ usmívá se Klvač.

Barbora Uhlová