„Myšlenkou změny názvu jsme se zabývali už dlouho. Doktor Tučapský nám byl velice blízký. Od roku 2005 pořádáme každé dva roky známý pěvecký festival, který nese jeho jméno. Osobně se ho přitom, pokud mohl, zúčastňoval," připomíná prezidentka pěveckého sboru Světlana Petrová.

Když pak Tučapský na podzim loňského roku ve věku šestaosmdesáti let odešel do hudebního nebe, kontaktovala jedna sboristka jeho dceru a požádala ji o svolení, zda může sbor nést jeho jméno. Ráda souhlasila. „Moc nás těší, že se nyní můžeme pyšnit jeho jménem v názvu. Na druhou stranu je to i zavazující," upozorňuje Petrová. Soubor vznikl roku 1984, shodou okolností v roce, který UNESCO vyhlásilo Rokem české hudby. Navázal tak na Volné pěvecké sdružení, které se proslavilo především v třicátých letech 20. století. V prvních deseti letech se na pozici dirigenta a uměleckého vedoucího sboru vystřídali tři muži.

V roce 1995 pak do něj přišel absolvent JAMU Filip Macek, který tak působí na pozici sbormistra už přes dvacet let. „K hudbě mě přivedl můj otec, který byl varhaník. Vyškovský sbor je z mého pohledu jedinečný tím, jak úzce všichni členové drží při sobě. Za dobu, co v něm působím, přišla a odešla řada lidí, ale kolektiv je stále stejně příjemný, ani náznak nějaké rivality," vyzdvihuje Macek.

Oceňuje sbormistra

Zhruba stejnou dobu, ačkoliv s přestávkami, působí ve sboru i Petrová. Ve funkci prezidentky sboru je ale teprve čtvrtým rokem. Předtím pozici zastával skoro třicet let zakládající člen Jan Holzer.

Petrová naopak vidí jedinečnost sboru právě v osobě sbormistra. „Pan Macek dokáže lidi nadchnout a motivovat. Náš repertoár se za jeho působení velice rozšířil. Máme díky němu možnost spolupracovat s předními filharmoniemi, třeba zlínskou nebo brněnskou, a s neuvěřitelným množstvím profesionálních sólistů. Ti oceňují, za jak krátký čas dokážeme nacvičit náročná koncertní díla. Často třeba za tři nebo čtyři měsíce. Profesionálové na nich pracují třeba celý rok. Jejich úroveň je samozřejmě jiná, ale také my můžeme být se svým výsledkem spokojení," říká prezidentka.

V tomhle směru Macek oceňuje přínos moderních médií. „Díky internetu jsme mohli v krátké době nacvičit například dílo dvorního skladatele britské královské rodiny, které zaznělo na nedávné královské svatbě. Kdysi by trvalo roky, než by se k nám dostalo, pokud vůbec," poukazuje Macek.

Mezi tradiční koncerty, které sbor pořádá, patří například Dušičkový koncert ve Vyškově, dva tradiční Vánoční koncerty, nebo zmíněný Festival Antonína Tučapského. Ten se letos uskuteční 6. června a ponese se v pietním duchu. Pro letošek má sbor naplánovanou i jednu novinku. „Zatím ale nebudeme nic prozrazovat," mlží s úsměvem prezidentka.

Letos znovu na jih

Sbor se pak samozřejmě zúčastňuje jako host řady jiných akcí, přičemž často vyjíždí i do zahraničí. „Myslím, že nejdál jsme se podívali do Španělska. Také jsme byli v Polsku nebo v Itálii, kam pojedeme znovu i letos. Z festivalu v Rimini v Toskánsku jsme si před dvěma lety dokonce odvezli zlatou medaili. To bych asi označila za náš největší zážitek a zároveň úspěch," vzpomíná Petrová.

Ve sboru nyní působí asi pětačtyřicet členů. Nejmladší je okolo dvaceti let, nejstarší se blíží osmdesátce. „Přibývá nás a to je pochopitelně jenom dobře: možná nás brzo bude už půl sta. Přesto mám pocit, že si o nás hodně lidí myslí, že jsme nějaká uzavřená komunita. To ale vůbec není pravda, velice rádi mezi sebe vezmeme další členy. Každou středu máme zkoušky v Besedním domě a kdokoli může přijít, poslechnout si nás a třeba se k nám zkusit připojit. Každý je vítaný. Na věku nezáleží. Je to jen číslo. Zvlášť bych chtěla oslovit mladé muže. Protože snad každý sbor řeší katastrofální nedostatek tenorů," vyzývá Petrová.

říkají o nichPřínos Pěveckého sboru Antonína Tučapského pro kulturu nejen ve Vyškově oceňuje například ředitel vyškovské základní umělecké školy Aleš Musil. „Pěvecký sbor má silnou tradici a stojí na pevných základech. Drží ho při sobě nejen přátelství mezi jednotlivými členy ale také vynikající řízení sbormistra Filipa Macka. Myslím, že pro mnohé jiné může být vyškovský sbor vzorem," zdůrazňuje Musil.