Rozlehlé lány polí, ze kterých vystupují jen červené střechy vesnic. V létě pro mnohé romantický pohled se v zimě mění v noční můru silničářů i starostů. Čerstvě prohrnuté cesty vítr opět zafoukává hned za koly sypačů. Některé vesnice Vyškovska jsou tak v zimě chvílemi zcela odříznuté od okolí. A děsí se první větší sněhové vánice.

Boj proti sněhu připomíná často sisyfovskou práci. „Nejhorší je situace v zemědělské krajině. Tam ani nemusí sněžit a silnice jsou neprůjezdné. Vítr se tam rozběhne po polích a cesty prakticky nejde chránit. Problémy se opakují každým rokem. Snažíme se stavět na nejhorších úsecích zásněžky, ale ani ty nefungují stoprocentně," připomněl vedoucí vyškovských silničářů Zdeněk Gardelka.

Záleží totiž na směru větru. Zásněžky se staví ze směru, odkud fouká nejčastěji, na Moravě tedy od západu. Proti větru z jiného směru jsou tak opatření neúčinná.

Rizikové úseky už mají silničáři za uplynulé roky zmapované. „Jde zejména o cesty v okolí Slavkova u Brna a Bučovic, kde je hodně polí. Známé jsou například úseky mezi Bohdalicemi a Kučerovem, Chvalkovicemi a Hvězdlicemi nebo hlavní tah mezi Slavkovem a Bučovicemi. Problémy jsou i v okolí Krásenska nebo Studnic, kde bývá hodně sněhu, a tak kromě zásněžek dáváme k silnicím i vodící tyče," vyjmenoval problémové místa Gardelka.

Problémy dobře znají i starostové dotčených obcí. „Často býváme úplně odříznutí od světa a cesty jsou zafoukané ze všech stran. Situace je tu jedna z nejhorších v okrese. Sami však nemůžeme nic dělat. Jen pravidelně urguji silničáře, ať tu staví zábrany a věnují se okolním cestám přednostně," uvedl například starosta Hvězdlic Alois Kadlec.

Stejné zkušenosti mají i ve Studnicích. „Silničáři kolem cest dávají sítě a vodící tyče, aby měli řidiči orientaci, když je všude bílo, ale udržovat cesty upravené tu bývá problém. Stoprocentně nepomůžou žádná opatření, ani sítě, ani stromy nebo zábrany kolem cest," myslí si studnický starosta Zdeněk Preis.

Přirozená řešení může podle manerovského občanského sdružení Manner nabídnout s drobnou pomocí sama příroda. „Problémem je, že jsou pole příliš velká a v krajině chybí přirozené překážky. Snažíme se tyto úpravy prosazovat, ale hodně lidí hledá jen výmluvy a změny to oddaluje. Oproti minulému roku nevyrostla kolem ohrožených silnic v okolí žádná alej a polní cesty pravidelně rozorávají nepozorní zemědělci," postěžoval si jednatel sdružení Jiří Novotný.

Kvůli zafoukaným cestám přitom může v extrémních případech jít i o život. „Máme v obci domov důchodců a je nutné, aby se do něj v akutních případech dostala sanitka. V zimě je to však někdy úplně nemožné," upozornil hvězdlický starosta.

Podle silničářů navíc situaci ztěžují kromě sněhu i samotní lidé. „Před několika lety například parta mladíků u Studnic posunula instalované vodící tyče. Náš sypač, který měl cestu prohrnout, kvůli tomu vyjel ze silnice a zapadl do příkopu," připomněl nemilou zkušenost Gardelka.

PETR JANDERKA