Jednotky tak žádaly města, aby jim prominula, nebo snížila nájemné za místní požární stanice. Městský úřad v Bučovicích byl jedním z těch, který hasičům vyšel vstříc.

„Krajský velitel nás oslovil s žádostí o snížení nájmu naší jednotky, protože velitelství hasičů dostalo od zřizovatele zadání snížit náklady. Další z možností, jak by mohli ušetřit, bylo omezení počtu zaměstnanců. Za těchto okolností jsme zvolili raději snížení nájmu,“ vysvětlil rozhodnutí radnice bučovický starosta Radovan Válek.

To se ovšem nezamlouvá bučovickým technickým službám, u kterých jsou hasiči v nájmu. Ten město snížilo na polovinu a technické služby, které tím přišly o část rozpočtových příjmů, s tím nesouhlasí.

Nájem totiž město snížilo o pětatřicet tisíc ročně na dobu dvou let. „Rozhodnutí se mi nelíbí, protože narušuje náš rozpočet. Nájem hasičů jde do našich příjmů a kromě nich máme samozřejmě taky výdaje. Když nám klesnou příjmy, klesne taky možnost plnění jednotlivých úkolů,“ postavil se proti ředitel bučovických technických služeb Zdeněk Koudelka.

Základní výdaje

Vstřícný krok radnice vůči krajskému hasičskému sboru chápe, ale odmítá, aby měl dopad na vlastní rozpočet. „Samozřejmě můžeme vyjít svým partnerům vstříc, ale musíme mít peníze na základní výdaje stanice v podobě plynu, elektřiny a dalších,“ pokračoval Koudelka.

Technické služby budou muset výpadek v příjmech nahradit. „Nemyslíme si, že dojde ke kompenzaci za strany radnice,“ poznamenal k otázce dorovnání rozpočtových příjmů Koudelka.

Starosta Válek naopak očekává, že snížení zvládnou dorovnat samotné technické služby. „Mohou si vydělat z vedlejší činnosti až milion korun, snížení tedy představuje pouze tři a půl procenta této částky. Mohou nahradit ztrátu například zvýšením nabídky firmám na sečení trávy, zahrádkářům na orání zahrádek, nebo prodejem vytěženého dřeva,“ vyjmenoval starosta a dodal, že snížení představuje pouze čtyři promile z téměř devítimilionového rozpočtu městské firmy.

Celková výše rozpočtu technických služeb je nicméně další věcí, kterou Koudelka dlouhodobě kritizuje. „Bučovice mají největší katastr a přitom nejmenší rozpočet v porovnání se srovnatelnými městy, jako jsou Rousínov nebo Slavkov u Brna. Myslím, že by mělo dojít k navýšení,“ uvedl Koudelka.

Takový požadavek ovšem Válek odmítá. „Je pravdou, že ředitel technických služeb si stále stěžuje, že jeho rozpočet je podhodnocený ve srovnání s okolními městy, ale bohužel mi nikdy neprokázal, zda hospodaří s prostředky efektivně, a nikdy nedokázal ekonomicky zdůvodnit vyšší požadavky na dotaci. Srovnání pouhých čísel z rozpočtu města není směrodatný ekonomický údaj, tím spíše, když bučovické technické služby vybírají nájem z některých budov. To naopak není v okolních městech běžné,“ uzavřel Válek.

Bučovice nejsou jediným městem, na které se krajský hasičský záchranný sbor obrátil. „V rámci úsporných opatření jsme museli snížit rozpočet hasičského sboru téměř o dvacet procent. Hledali jsme tedy možnosti úspor, které by nenarušily kvalitu našich služeb. Jedním z prvních kroků bylo oslovení radnic, jestli by nám nemohly snížit nájmy. Některé nám vyšly vstříc, některé ne,“ vylíčil situaci u krajského hasičského sboru náměstek pro ekonomiku Michal Hlavička.

Problémy hasičských záchranných sborů v kraji nicméně letošním ani příštím rokem nekončí. S větší podporou se totiž musejí zatím rozloučit. „Pro letošní rok se nám podařilo sbor peněžně zajistit, ale máme zprávu o tom, že se rozpočty nenavýší ani v letech 2012 a 2013. Těžko říct, jak pořídíme v dalších letech,“ uzavřel Hlavička.