Zatímco vloni bylo pro narkomany jednou týdně dostupné odborné psychologické poradenství, letos o něj drogově závislí přišli. Stejně jako o zdravotní sestru.

„Pozice zdravotní sestry byla vytvořená přesně před rokem proto, že mezi uživatelkami drog vzrostl počet těhotných. Letos jsme ale přišli na dotacích o téměř dvě stě tisíc korun. V důsledku toho musely být zrušené jak zmíněné místo zdravotní sestry, tak i místo psychologa,“ uvedla Lenka Fišerová ze Sdružení Podané ruce.

Sdružení otevřelo v okresním městě službu, která dostala název Drogová služba Vyškov, už v roce 2007 na Palánku. „Změn, které jsme díky nedostatku peněz museli udělat, bylo víc, jednalo se i o snížení úvazků u kmenových pracovníků. Naše služba ve Vyškově je nyní otevřená pouze čtyři dny v týdnu, a to od pondělí do čtvrtka, vždy od dvanácté do osmnácté hodiny. Vliv na počet kontaktů a výměnu materiálu jsme však zatím nezaznamenali,“ prozradila vedoucí vyškovského centra Zuzana Esterková.

Terapeuti pracují s celou škálou klientů, kteří se pohybují na drogové scéně Vyškovska. Nejčastěji se jedná o skupiny, které užívají nitrožilně pervitin nebo jde o uživatele marihuany a surového opia na makových polích.

V loňském roce prošlo službou sto šest klientů, pracovníci vydali 4829 injekčních setů. „Od ledna máme na Vyškovsku vedených na sedmdesát klientů, zhruba desítku z toho tvoří rodinní příslušníci uživatelů drog, kteří k nám chodí pro rady. Někteří drogově závislí dochází třeba jen jedenkrát ročně, chodí se ukázat, že jsou v pohodě, nebo se třeba něčím pochlubit. Prostě vědí, že s problémy mají kam jít, a zjišťují, že abstinence není tak hrozná. Psychologická stránka je tu nesmírně důležitá, protože se jinak pohybují vesměs jen v okolí narkomanů,“ vysvětlila Esterková.

Sdružení se zároveň pustilo do podpory preventivních programů. „Začali jsme například navštěvovat druhé stupně základních škol a střední školy, kde žáky blíže seznamujeme s naším programem. Jako služba jsme letos zahájili spolupráci také s vyškovským sdružením Piafa,“ řekla Esterková.

S klienty pracovníci řeší nejrůznější sociální problémy, pracovní otázky nebo jim například domlouvají léčbu. „Samozřejmě zajišťujeme výměnu jehel a dezinfekcí. Dojíždíme i třeba do Ivanovic nebo Bučovic, klienti často nemají peníze ani na cestu,“ dodala Esterková.