Stélky jsou podle něj vyvinuté tak, aby efektivněji pracovaly s kinetickou energií člověka. „Běžná obuv, kterou lidé nosí, nedovoluje chodidlům pohybovat se přirozeně. Omezuje je. Při chůzi bez bot jak pata, tak i přední část chodidla směřují ke klenbě. Kdežto v klasických botách, v nichž se klenba nemůže přirozeně hýbat, jde pata dozadu místo dopředu. To způsobuje deformace a následně i jiné zdravotní problémy," je přesvědčený snovídecký švec.

Nové tenisky, které Hanák vynalezl, mají jak na nártu, tak v místě paty gumičky, které nezabraňují pohybu chodidla tak, jak je to pro něj přirozené. „Při jejich tvoření jsem vycházel z gravitačního zákona a jiných přírodních zákonitostí, které jsem v maximální míře zužitkoval ve prospěch efektivity chůze a pohybu obecně," prohlašuje Hanák.

Podle něj se dá předpokládat, že kromě pozitivního vlivu na stimulaci nožní klenby dojde i k úspoře vynaložené energie při samotném pohybu, a tudíž k výraznému zlepšení pohodlí lidského těla. „Organismus může ušetřenou energii využít jinak," tvrdí Hanák, který získal pro novou obuv průmyslově právní ochranu formou patentu ve Spojených státech amerických.

close Kolekce bot s novým patentem, které snovídecký obuvník Josef Hanák představí na veletrhu v Frankfurtu. zoom_in

Speciální ovšem není jen vnější část tenisek, jejich majitelé ocení také vnitřek. „Ten není vystlaný žádnými umělými materiály, ale lnem a konopím, které dokáží odvádět vlhkost a pachy ven. Naopak materiál, který jsme použili na vnější část, zase nepropustí vodu dovnitř, takže je v těchto botách stále sucho. Není potřeba je impregnovat. Nejen z tohoto důvodu je ocení jak nesportující lidé, tak vrcholoví sportovci," popisuje další výhody svého vynálezu obuvník.

V současné době má připravených jen několik málo vzorků, které se chystá prezentovat na veletrhu ve Frankfurtu, který se uskuteční v první polovině června. „Mám vytvořenou kolekci, která obsahuje všechny barevné varianty, jež uvedeme na trh," říká švec.

Z minulosti se může pochlubit už několika patenty. Například na speciální stélku s jamkou pro palcový kloub nebo dámskou obuv na podpatku. Hanák je přesvědčený o tom, že většinu nemocí způsobují právě deformace nohou. „Mají obrovský vliv na celou stavbu těla. Bolesti hlavy, páteře, otoky nohou. To vše může mít na svědomí špatný tvar chodidla. V dnešní době je má deformovaná skoro každý, lidé se o nohy moc nestarají," tvrdí švec.

Ani modelky prý nemají rovné nohy, jak by si většina lidí mohla myslet. „Právě naopak, většina z nich nemá vůbec pěkné nohy. Na mnohých není v tomto směru co obdivovat. Ale ani já nemám zdravé nohy. Sice se to od té doby, co nosím svoje výrobky, zlepšilo, ale pořád to není ono," svěřuje se snovídecký obuvník.