K nejsilnějším na Vyškovsku podle výsledků posledního hlasování voličů v roce 2014 patřila sociální demokracie. Letos chce úspěch zopakovat a hledá silného vůdce pro okresní město. „V lednu se má konat sněm, kde se bude i tato záležitost řešit. Rozhodnutí o lídrovi padne do jara,“ oznámil předseda vyškovské místní organizace ČSSD Petr Hájek s tím, že lídr vzejde ze společného hlasování straníků.

K nejpopulárnějším straníkům v okrese patří expremiér Bohuslav Sobotka, který se nedávno přestěhoval do Vyškova.

Brněnský politolog Lubomír Kopeček si ale nemyslí, že se někdejší dlouholetý zastupitel Slavkova u Brna ocitne v čele kandidátů na starostu. „Po debaklu, který zažila strana pod jeho vedením v parlamentních volbách, to nepředpokládám. Musí zvolit toho, kdo má sympatie, aby se jim podařilo obhájit dobrý výsledek z předchozích komunálních voleb,“ řekl Kopeček. Dodal, že Sobotka nejspíš nyní ještě sám neví, co bude dělat.

JMÉNO V BŘEZNU

Lídra do voleb hledá také sociální demokracie v Blansku. Potvrdil to starosta města Ivo Polák, který je zároveň předseda okresního výkonného výboru ČSSD. „Většinou bývá nejvyšší čas na volbu lídra do konce března, ale myslím si, že by mohl být známý klidně o pár týdnů dřív. Teď to ale nedokážu přesně říct,“ konstatoval Polák.

Ani další strany své lídry ještě nemají zvolené. Lidovci ve Vyškově ale budou mít jasno ještě v lednu. „O lídrovi se bude hlasovat na společném setkání,“ uvedla organizační pracovnice strany Františka Halfarová.