Sochu našli lidé v zahradě kamenictví v Cukrovarské ulici. „Ujali jsme se jí a postavili do zahrady naší kaple. Koncem loňského roku jsme ukončili dlouhodobou sbírku, která směřovala na revitalizaci zahrady. Od letošního června jsme ji pak spustili znovu. A její účel se rozšířil: chceme nejen pokračovat v revitalizaci, ale za vybrané peníze zrestaurovat i sochu Komenského," přiblížila ředitelka vyškovské nadace Martina Wagnerová.

Podle restaurátora, kterého nadace oslovila, bude obnova sochy pedagoga a filosofa stát mezi třiceti až šedesáti tisíci korunami. Záleží, jaký materiál zvolí. „Může se použít stejný, jako je ten původní, tedy pískovec. Anebo levnější umělý kámen. Uvidíme tedy, kolik se nám podaří vybrat peněz," zmínila Wagnerová.

Kasička je umístěná uvnitř vyškovské kaple. „Jakmile se soše podaří vrátit původní lesk, rádi bychom ji vrátili škole," přislíbila ředitelka.

To, že na gymnáziu se nacházela i Komenského socha, moc dobře ví jeho současný ředitel Václav Klement. O tom, že se jí ovšem někdo ujal a chce vrátit na původní místo, zatím neslyšel. „Velmi bych to uvítal. Určitě bychom dokázali najít místo, které bude pro sochu vhodné. Jakmile si o sbírce zjistím víc, pokusím se najít formy, jak ji podpořit. Záleží na jejích podmínkách, zda můžeme přispět jako škola, nebo pouze jako jednotlivci," poznamenal Klement.