Chyběl přitom jen malý kousek k tomu, aby historicky unikátní skulptura zůstala téměř bez povšimnutí. Roky totiž stála v kapličce v rousínovské místní části Čechyně. Byla sice označená za kulturní památku, ale takových jsou stovky. Nejprve ji před několika lety někdo z čechyňské kaple ukradl. Přes policii nakonec doputovala na rousínovskou radnici, kde na ni v posledních pěti letech sedal prach. „Místní suché prostředí jí moc nesvědčilo. Rozhodli jsme se tedy nechat ji zrestaurovat," informoval rousínovský starosta František Havíř.

Veličský restaurátor, který vyhrál vypsané výběrové řízení, tak nakonec objevil výtvor z poloviny sedmnáctého století, které profesor a historik umění Miloš Stehlík označil za velké dílo sochařství na Moravě. „Tento typ Panny Marie se zachoval ve velmi malém počtu. O to víc je Madona cennější," zdůraznil Stehlík.

Rekonstrukce sochy však ještě nějaký čas potrvá. „Měla na sobě přibližně dvanáct vrstev barvy. Jejich odstraňování je přinejmenším hodinářská práce," vysvětlil Minks. Ten počítá, že se Madoně bude věnovat přibližně pět měsíců.

Podle Marty Sedlákové z Národního památkového ústavu se socha do dotačního programu na opravu sakrálních památek dostala jen díky tomu, že ji vlastní město. „Pro dotace jsou vybrané většinou barokní sochy nebo oltáře. Rousínovská Panna Maria původně patřila mezi nejmladší zapsané památky," přiblížila Sedláková.

Zároveň upozornila, že podobný objev se podařil nedávno v Brně. „Zrestaurovaná dřevořezba Oplakávání Krista se původně datovala jako barokní památka. Nyní víme, že její historie sahá až do roku šestnáct set," sdělila.

Podle Stehlíka je možné rousínovskou sochu přirovnat k dalším významným památkám na jihu Moravy. „Podobný typ Madony najdeme například na hradě Bítov nebo U Jezuitů v Brně," připomněl historik.

Dřívější plány, které se skulpturou měla rousínovská radnice, tak možná vezmou za své. Socha se po opravě měla dostat do kostela v jiné místní části Rousínovec, neboť kapli v Čechyni chybí odpovídající zabezpečení. Radnice měla v plánu do budoucna zhotovit pro kapličku její 3D kopii.

Jaký bude po nastalých skutečnostech osud relikvie, se teprve uvidí. Stále ale platí, že by Čechyňští Madonu nebo alespoň její kopii chtěli mít v kapličce zpět. „Ráda bych, aby se soška do kaple vrátila, třeba jen jako kopie. Když jsem byla malá, chodili jsme ke kapličce s ostatními dětmi velmi často," zavzpomínala například Anna Svobodová.

S návratem město nicméně počítá. A podle vedoucí rousínovského odboru školství a kultury Elišky Škrobové památku umístí do jednoho z kostelů ve městě. „Pro vedení Rousínova bylo velké překvapení, že se jedná o tak vzácnou sochu. Všechny datace a iniciály totiž směřovaly k tomu, že socha patří do lidové tvořivosti devatenáctého století. Že jde o unikát, nás těší," prohlásila Škrobová.