Restaurování originálů soch se ujme vyškovský restaurátor Jaroslav Budík. Na své posledním zasedání to chválili vyškovští radní. „Jedná se především o očištění povrchu soch, doplnění chybějících částí a sjednocení výrazu povrchu po opravách," vyjmenovala mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Náklady lehce přesáhnou sedmdesát tisíc korun. „Pokryje je dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón a z rozpočtu města," řekla mluvčí.

Práce by měly začít 1. června a skončit v listopadu. Ve stejném období loni restaurátoři zajišťovali obnovu samotného morového sloupu, která vyšla na půl milionu korun.

Vyškovská radnice nechá v tomto roce zrekonstruovat několik památek.

Rada města schválila také nejvhodnější nabídku na restaurování portálů krčku zámku. „Jedná se o hlavní portál krčku sloužící jako vstup do průchodu a o portálek uvnitř průchodu po pravé straně za hlavním portálem. Restaurátoři obnoví kamenné a štukové prvky obou portálů, pálenou krytinu edikuly a erb nad vstupem," informovala Bezdomniková.

Takzvaný krček zámku tvoří propojení budov starého zámku, kde je Muzeum Vyškovska, a nového zámku, kde nyní sídlí odbor dopravy. Průchod krčkem slouží k přístupu do nádvoří. „Náklady dosáhnou devadesáti tisíc korun, i v tomto případě je zčásti uhradí dotace. Práce mají být jako v případě soch hotové do konce listopadu," dodala Bezdomniková.