Agendu sociálních dávek, které dosud vyřizovaly městské úřady, převezmou od 1. ledna úřady práce, a to i na Vyškovsku. Úředníky tak čeká změna zaměstnavatele. Pro obyvatele regionu to ovšem přináší výhodu. K vyřízení žádosti o sociální dávky jim už bude stačit zajít jen na jedno místo.

Úřady práce budou přijímat žádosti a vyplácet sociální dávky, příspěvek na péči a dávky pro zdravotně postižené. „Spolu s dávkami státní sociální podpory, které úřad práce vyplácí už teď, vznikne nový systém organizačního zabezpečení výplaty dávek,“ řekla ředitelka vyškovské pobočky úřadu práce Jaroslava Šmejkalová.

Ve Vyškově se tak změní některé kanceláře, kam je nutné kvůli dávkám zajít. „Na vše ale upozorní informační cedule, takže by lidé neměli mít s hledáním problémy. V omezeném režimu provozu také zajistíme vyřizování dávek v Rousínově a v Ivanovicích na Hané, a to v dosavadních prostorách,“ upozornila Šmejkalová.

Ani v Bučovicích nepřinese změna komplikace. „Dávky se vyplácí ve stejných kancelářích na středisku jako dosud,“ řekl ředitel bučovické pobočky úřadu práce Přemysl Král.

Daleko víc změn čeká na příjemce dávek v systému vyplácení. „Zdravotně postižení budou dostávat jen dvě dávky. Novinkou je příspěvek na mobilitu, což je měsíčně se opakující dávka ve výši čtyři sta korun. Další možnost je jednorázový příspěvek na zvláštní pomůcku, který můžou postižení použít třeba na nákup auta, nákup pomůcky nebo pořízení vodícího psa,“ vysvětlila Šmejkalová.

Pokud však chtějí postižení příspěvek na mobilitu získat, musí si o něj požádat na kontaktním pracovišti úřadu práce. „Držitelům průkazek mimořádných výhod v těchto dnech rozesílají obecní úřady s rozšířenou působností dopisy, ve kterých jim všechno vysvětlují,“ dodala Šmejkalová.

Změna čeká i průkazy TP, ZTP a ZTP/P. „Od prvního ledna nahrazuje tyto průkazy takzvaná karta sociálních systémů. Neznamená to však, že automaticky končí platnost starých průkazek. Platí do doby vyznačené na rubu,“ řekla Šmejkalová.

Výměna se dotkne také označení aut. „Stávající označení vozidel O1 nahradí nový parkovací průkaz označující auto přepravující osobu těžce zdravotně postiženou se zkratkou O7. Ve Vyškově je vydává odbor sociálních věcí a zdravotnictví. Na výměnu mají lidé čas do 31. prosince příštího roku,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Další novinkou, kterou zákon přináší, je asistent sociální péče. Sociální reforma ovšem zasáhne i rodiny s dětmi. Rodičovský příspěvek má dát rodičům více volnosti. „Umožníme rodičům vybrat si, jak dlouho chtějí být s dítětem doma. Určí si, v jaké výši a po jakou dobu budou čerpat rodičovský příspěvek. Rodiče se také nemusejí bát, že když umístí dítě starší dvou let do předškolního zařízení, že o příspěvek přijdou,“ řekl ministr práce a sociálních věci Jaromír Drábek.