„Pomoc měla dvě formy. Podpořili jsme firmy, které zaměstnaly pracovníky. Dostaly od nás sto procent hrubé mzdy pracovníka. Takto se nám od srpna do počátku října podařilo zajistit práci pro šestasedmdesát lidí,“ uvedl ředitel úřadu práce Jan Marek. Zaměstnavatelé se ale museli zavázat, že místo bude existovat minimálně šest měsíců.

Daleko větší radost má ale zjednadvaceti nových podnikatelů. „Ti, kteří se zavázali, že si vytvoří nové místo, od nás dostali peníze do začátku. Posloužily jim například na nákup prostředků pro truhlářskou práci. Museli se ale zavázat, že se knám do evidence nevrátí minimálně dva roky,“ řekl ředitel.

Úřad práce vyčlenil na program dva miliony šest set tisíc korun. „Použili jsme ktou prostředky naaktivní politiku zaměstnanosti, o kterých mohu rozhodovat sám. Přitom polovina byla pro firmy a druhá pro vznik nových míst,“ vysvětlil Marek.

Více tak dostali lidé zdruhé skupiny. „Ti zaměstnali jednak sebe, je tu ale i naděje, že vytvoří místa pro další nezaměstnané. Ke všemu asi sedmdesát procent se jich věnuje výrobě,“ pochvaloval si ředitel. Vznikla tak místa truhlářů, opravářů vozidel či instalatérů.

Program sice skončil, ale vedení úřadu má zájem pokračovat, až budou další peníze.