Ještě nedávno chystal stát likvidaci vyškovského pivovaru. Teď pro něj znovu hledal nového nájemce. Pouze ze dvou nabídek ho měli vybírat v pátek na ministerstvu zemědělství. Ve vzduchu ale visela i možnost, že stát v řízení nikoho nevybere. A právě to se podle tiskové mluvčí ministerstva zemědělství Terezy Dvořáčkové také stalo.

„Hodnotící komise, která posuzovala došlé nabídky v rámci vyhlášení veřejné obchodní soutěže na pronájem movitých a nemovitých věcí Jihomoravských pivovarů konstatovala, že o pronájem byl projevený zájem, avšak pro formální nedostatky v podaných nabídkách je musela z dalšího posuzování vyřadit,“ informovala Dvořáčková.

Nejistota zaměstnanců o vlastní budoucnost tak nekončí. Podle informací ministerstva zemědělství, které státem vlastněný pivovar spravuje, tak dojde k dalšímu výběrovému řízení. „Jediný akcionář ve spolupráci s managementem podniku připraví opětovné vyhlášení v dohledné době,“ doplnila mluvčí.

Další osud pivovaru je tak ve hvězdách, zaměstnanci se znovu ocitli v nejistotě. Zklamání na nich bylo znát. „Ani moc nevím, co na to celé mám říct. Čekali jsme pěkný dárek k Vánocům, už je to celé takové divné a hlavně zdlouhavé,“ neskrýval rozčarování odborář Martin Obruča.

Termín pro podání nabídek vypršel minulý týden, ve čtvrtek se za účasti notáře otevíraly obálky. „Doufali jsme, že budeme vědět víc, ale takhle nás to posunuje zase o měsíc dva zpátky,“ prohlásil k výsledku Obruča.

Jeden z největších zájemců z minulého výběrového řízení, pivovar Jana Skaly Kout na Šumavě o tendr tentokrát zájem neprojevil. Je nicméně stále přesvědčený, že pivo se už v okresním městě vařit nebude. „Lidé, kteří kolem toho běhají, nemají zájem o to, aby se pivo dál vařilo, prostory budou podle mě určené pro komerční účely. O pronájmu už jsme znovu neuvažovali, podmínky výběrového řízení byly vážně tvrdé,“ vysvětlil Skala.

Ten sám už vzkřísil jeden pivovar, tak podle svých slov nevidí problém udržet v provozu jeden fungující. „Zájem by určitě z naší strany byl, ale ne za takových podmínek. Odbyt totiž máme, ale jsme omezení kapacitou,“ zmínil Skala.

Redakci Vyškovského deníku Rovnosti se podařilo zjistit, že jedna z firem, která se do výběrového řízení přihlásila, byla z Vyškovska. Druhá pak z Prahy. Mluvčí ministerstva zemědělství ale jejich jméno neprozradila.

Zklamání panuje i na vyškovské radnici. „Výběrové řízení, tak jak bylo nastavené, jsme nemohli ovlivnit. Podmínky nicméně byly pro výrobce piva nepřijatelné a tvrdé. Jsme z toho rozhodně zklamaní a hlavně doufám, že to nebyla poslední tečka za pivovarem,“ prohlásil vyškovský starosta a zároveň i bývalý šéf vyškovského pivovaru Jiří Piňos s tím, že doufá v přijatelnější podmínky pro další výběrové řízení.

Na ty spoléhají i zaměstnanci pivovaru. „Budeme pracovat dál na tom našem pivu, budeme se snažit hlavně držet zákazníky, být s nimi za dobře a doufat, že se konečně dočkáme nějaké jistoty,“ přál si za zaměstnance pivovaru Obruča.

Největší dusno kolem pivovaru bylo letos na jaře, kdy valná hromada rozhodla o utlumení jeho činnosti. Z třiatřiceti zaměstnanců chtěla do poloviny roku hned čtyřiadvacet propustit. Nepříjemná zpráva navíc přišla paradoxně těsně před oslavami 330. výročí pivovaru. Rozhodnutí nicméně představenstvo společnosti změnilo koncem letošního června.