Největším strašákem je podle ní momentálně podlaha v sále. „Je stará skoro sto let, její výměna je prioritou. Jinak se ale sokolovnu daří udržovat ve slušném stavu. Zhruba osm let je hotová rekonstrukce elektřiny a stropu, vyměnili jsme okna, předloni jsme zvládli přední část fasády. Vše se dá samozřejmě dělat jen s velkou podporou obecního úřadu," nastínila Gottvaldová.

Jinak se spoléhají hlavně na své členy, na pomoc známých a příbuzných. „Staráme se ještě o hřiště s tribunou. Opravené jsou v něm kabiny a sociální zařízení, hotová je i nová mobilní závlaha," vyjmenovala.

Ačkoliv kvůli starostem s opravami sokolům do smíchu rozhodně není, sportovní veřejnost jejich snahu oceňuje. „Máme velké množství oddílů. Radost nám dělají třeba stolní tenisté, gymnastky, velké úspěchy vozí ze župních přeborů i mladí florbalisté," připomněla Gottvaldová.

V Drysicích už budova od loňského roku sokolům nepatří. Sokolovnu se podařilo převést na obec, která ji bude podle možností opravovat. „Dál v ní ale bezplatně a přednostně hospodaříme. Na další dotace, které jsme před časem využili třeba na opravu sociálního zařízení nebo na obnovu parket, bychom už nedosáhli. Obec takovou možnost má. Proto jsme se rozhodli pro převod za symbolickou cenu," upřesnil starosta drysických sokolů Ladislav Ryšánek s tím, že nedávný průzkum střechy ukázal, že právě ta by měla být v investicích na řadě.

S utaženým opaskem hospodaří i řada dalších jednot na Vyškovsku. Po pádu Sazky, jejímž akcionářem byla také Česká obec sokolská, organizace fungují s menšími rozpočty. A svůj majetek začaly převádět právě na obce.

Budovu, kterou by rádi využívali sokolové z rousínovské místní části Vítovice, loni z rukou soukromníka koupilo město. „Ve Vítovicích chybí jakékoliv slušné zázemí pro pořádání kulturních akcí. Budova se nedala delší dobu moc využívat, chybělo třeba topení. Město objekt v současné době rekonstruuje. Výhledově by se mohl otevírat na konci letošního roku," naznačil předseda vítovických sokolů Pavel Blatný.

Blíž k rekonstrukci má i sokolské hřiště ve Vyškově, kde město zhruba rok a čtvrt jedná se župou o tom, že sportoviště opraví. „A to na náklady města. V současné době řešíme, kdo se o areál bude po dokončení stavby starat. Čekáme na vyjádření," řekl vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Radnice se rozhodla hřiště opravit z důvodu, že žáci z vedlejší Základní školy Tyršova v podstatě nemají kde mít hodiny tělocviku. „Pokud všechno půjde rychle, příští rok bychom se chtěli pustit do samotných prací," dodal místostarosta.

Řádově půjde podle jeho slov o miliony korun.