DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Slovíčkaření, vzájemné osočování, uhýbání od tématu, nepochopení, historky ze života. Ale minimum konkrétních odpovědí. Tak se dá charakterizovat poslední zasedání zastupitelstva Ivanovic na Hané, na kterém se lidé ptali na plánovanou průmyslovou zónu. Ti odcházeli nespokojení. „Nedočkal jsem se odpovědi na jedinou otázku. Budu se ptát dál,“ nechal se slyšet například Milan Říha, který má obavy z toho, že když se ulice Osvoboditelů stane oficiální průmyslovou zónou, můžou tam v budoucnu vzniknout firmy, které by značně snížily pohodu bydlení.

Podle všeho jde radnici především o to, aby se mohla rozvíjet firma Fischer vyrábějící kotvící techniku, která zaměstnává zhruba dvě stě padesát lidí. „Předpokládaná zóna zahrnuje sídlo firmy Fischer a prostory směrem k dálnici,“ uvedl starosta Josef Lysák.

Posléze ale dodal, že firmy, které v ulici Osvoboditelů fungují už celá desetiletí, jako například pila, dnes firma Penti, zahrnuje také. Do tovární zóny by tak měla patřit plocha od mostu, přes bývalý mlýnský náhon, od hranice Havlíčkovy ulice po domky směrem na Medlovice až po dálniční oddělení policie.

Lidé jsou z toho zklamaní. „Je nutné brát nás do průmyslové zóny? Vždyť firma Fischer se rozvíjí i bez toho, aniž bychom byli vyčlenění jako průmyslová zóna,“ přemítal Říha.

Do debaty se zapojili i další obyvatelé, kteří argumentovali tím, že záměr radnice vymezit v územním plánu průmyslovou zónu tak blízko obydlí je špatný. Nevedla ale k žádným závěrům. Podle zastupitelů je předčasná. „Územní plán jsme ještě ani neviděli,“ řekl například Pavel Černý a jeho slova potvrdil další zastupitel Jan Suchomel.

Slovíčkaření, vzájemné osočování, uhýbání od tématu, nepochopení i historky ze života. Ale minimum konkrétních odpovědí.

Tak se dá charakterizovat poslední zasedání zastupitelstva Ivanovic na Hané, na kterém se lidé ptali na plánovanou průmyslovou zónu ve městě. Odcházeli nespokojení. „Nedočkal jsem se odpovědi na jedinou otázku. Budu se ptát dál,“ nechal se slyšet například Milan Říha.

Ten má obavy z toho, že když se ivanovická ulice Osvoboditelů stane oficiální průmyslovou zónou, můžou tam v budoucnu vzniknout firmy, které by místním značně snížily pohodu bydlení.

Podle všeho jde ivanovické radnici především o to, aby se v dotyčné lokalitě mohla rozvíjet firma vyrábějící kotvící techniku, která zaměstnává zhruba dvě stě padesát lidí. „Předpokládaná zóna zahrnuje sídlo firmy a prostory směrem k dálnici,“ uvedl ivanovický starosta Josef Lysák.

Posléze ale dodal, že firmy, které v ulici Osvoboditelů fungují už celá desetiletí, jako například pila, zahrnuje plánovaná tovární zóna také. Patřit by tak do ní měla plocha od mostu přes bývalý mlýnský náhon, od hranice Havlíčkovy ulice po domky směrem na Medlovice až po dálniční oddělení policie.

Lidé jsou z toho zklamaní. „Je nutné brát nás do průmyslové zóny? Vždyť firma se rozvíjí i bez toho, aniž bychom byli vyčlenění jako průmyslová zóna,“ přemítal Říha.

Do debaty se zapojili i další obyvatelé, kteří argumentovali tím, že záměr radnice vymezit v územním plánu průmyslovou zónu tak blízko obydlí je špatný. Nevedla ale k žádným závěrům. Podle zastupitelů je předčasná. „Územní plán jsme ještě ani neviděli,“ řekl například Pavel Černý a jeho slova potvrdil další zastupitel Jan Suchomel.

Podle starosty bude návrh územního plánu k nahlédnutí už příští týden. „Uskuteční se všechny zákonné postupy. Lidé se k němu budou moct vyjádřit a podat připomínky,“ dodal Lysák.

Podle něho je volba území pro zónu víc než vhodná. „Je blízko dálnice, kamiony nebudou znečisťovat město. Proto ji situujeme do této lokality, aby obyvatele co nejméně zatěžovala,“ dodal Lysák.

Vybrali ulici Osvoboditelů také kvůli historickým souvislostem. Bývala tam cihelna, pila funguje od roku 1927 a dílny stojí v místech, kde kdysi bývala těžká mechanizace zemědělského družstva. Zároveň se tam nachází velká skladovací plocha sloužící částečně městu a pile.

Podle slov vedoucího ivanovického stavebního úřadu Bohumíra Novotného, která pronesl před časem, se nesmí snižovat kvalita bydlení v rodinných domech a město nepůjde proti zájmům občanů.

Lidé, kterých se záměr blízce dotýká, jsou ale zklamaní. Sepsali nesouhlas, ve kterém odmítají schválení zóny v ulici Osvoboditelů a v únoru ho předali radnici. Podepsalo se pod něho přes sedmdesát obyvatel.

Ivanovice na Hané dosud oficiální průmyslovou zónu nemají. Radnici zřejmě tlačí fakt, že pokud bude některá fabrika chtít přistavovat nebo se rozhodne stavět nová firma, může tak učinit jenom v souladu s územním plánem. A nejméně jedna firma se chce bezpochyby rozpínat. Vždyť zastupitelé ve středu odsouhlasili, že jí prodají pozemky v jejím těsném sousedství. Jde mimo jiné i o ornou půdu a jabloňový sad.