Podle ní je často těžké označit konkrétního viníka, protože si sousedé škodí vzájemně. „Někdy se to opravdu podobá filmům, které byly na toto téma natočeny. V poslední době však takovéto případy moc nahlášené nemáme. Může to souviset s tím, že v době koronavirové se lidé zabývají jinými věcmi,“ připouští Musilová.

Ilustrační foto
Cyklistka havarovala a skončila v nemocnici. Nadýchala přes dvě promile

Loni a předloni nicméně v regionu zaznamenala například spory o oplocení mezi sousedy. „Třeba na Slavkovsku se jednalo o dřevěné latě, které jeden ze sousedů natřel ze své strany a trocha barvy zatekla i na druhou stranu. Druhý soused si však prkna ze své strany nechtěl natřít. To je právě jeden z těch případů, které nemají řešení,“ uznává mluvčí.

Vzpomíná si, že soused chtěl, aby policisté věc řešili pro podezření z trestného činu poškození cizí věci. To však nebylo možné prokázat a vše skončilo u občansko-právního řízení. V takových situacích to je obvyklé. „Některé věci jsou předmětem občansko-právních sporů a jejich účastníci se pak musí obrátit přímo na soud. Nejčastěji takové záležitosti řešíme jako přestupky proti občanskému soužití a případ předáváme k řešení přestupkové komisi,“ komentuje Musilová.

Některé konflikty mohou dosáhnout bizardní podoby. Takové sousedské neshody zabíraly čas strážníkům a policistům i na Bučovicku. „Sousedé tam házeli mrtvé myši přes plot nebo také do bazénu. Jiný zase druhému poléval močovinou květiny,“ vyjmenovává.

Čtveřice studentů z Vyšší odborné školy restaurátorské pracuje se svěřenými předměty pod dohledem odborníků.
Slavkovské restaurování. Studenti na zámku zrenovují i barokní sekretář

Lidem často chybí pochopení pro potřeby ostatních. „Letos jsme třeba na Slavkovsku měli nahlášen už ne tak příliš obvyklý případ, kdy si sousedé v satelitu stěžovali, že úzká příjezdová cesta k jejich domům je blokována auty, která vozí zboží jednomu ze sousedů jeho zboží zakoupené v e-shopu,“ vypráví mluvčí.

Na závěr přidává ještě lehce úsměvnou historku z Bučovicka. „Žena si stěžovala, že na vedlejším pozemku se sousedé opalují nazí. Pohoršovalo ji to,“ dodává Musilová. To však už opravdu nebyla práce pro policisty.

Svátek sousedů prosadil teprve v roce 1999 Atanas Périfan. V Česku byl pak oficiálně zaveden o dva roky později.

Ilustrační foto.
Koronavirus na jižní Moravě: V Brně stoupl počet nakažených o šest