„Plochy částečně slouží k zemědělské výrobě, z větší části jsou ovšem neobhospodařovatelné z důvodu zamokření. V suchých obdobích, se kterými nejen Vyškovsko bojuje, vyvstává potřeba akumulace srážkových vod v co největším měřítku. Obzvlášť v pramenných oblastech, jakým náš region je. Výstavbou dalšího mokřadu bychom zvýšili retenční schopnost území a vytvořili důležitý biotop pro existenci řady živočichů a rostlin,“ prohlásil vyškovský místostarosta Josef Kachlík.

Radnice se pokusí o získání peněz z dotačních programů. „Podíl města by tak vyplynul z výše přiznané dotace. Podpora může dosahovat až sta procent, i když některá kritéria se změnila. Každopádně celkově se mají náklady pohybovat okolo čtyř milionů korun,“ vyčíslil Kachlík.

Projekční práce už skončily, postarala se o ně za téměř tři sta devadesát tisíc korun firma Regioprojekt Brno. Samotné provedení je v plánu až v příštím roce.

Více než stovka zástupců šestadvaceti států se v dubnu sešla na výroční konferenci evropských výcvikových center ve Vyškově.
Vyškov se stal centrem evropské vojenské spolupráce. Podívejte se

„Navrhujeme, aby po jedné straně vodního toku vznikl mokřad s výměrou téměř tři čtvrtě hektaru. Kromě retence vody v krajině nám jde o vytvoření optimálního prostředí pro existenci mokřadních organismů,“ poznamenal vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek s tím, že stavba počítá i s přehrazením Lulečského potoka.

U druhého břehu pak stejně jako v prvním případě vznikne soustava tůní. „Do pestré a živé krajiny tůně patří. Věříme, že půjde o další pěknou část okraje našeho města,“ doplnil místostarosta.

Při instalaci laviček mají obavy

Zástupci radnice v tiskové zprávě připomněli, že mokřadu prospívá, když do něj lidská ruka příliš nezasahuje. Zahrnuje to omezení sečení na minimum, ponechání dřeva z prořezávek, hromádek kamení nebo padlých kmenů a větví. Využijí je plazi, obojživelníci, ptáci či brouci.

Méně frekventované místo tak živočichům poskytuje větší klid na možnost zahnízdění, shánění potravy a běžné žití. „I proto jsme se rozhodli, že lavičky na místo úplně nepatří. Kdo chce přijít, může rozmanitost území pozorovat i tak. Při instalaci laviček máme obavy, že začnou docházet lidé, kteří k přírodě úplně vřelý vztah nemají,“ dodal Kutálek.

Připomeňte si, jak vypadaly bleší ve Vyškově minulý rok.
Tipy na víkend na Vyškovsku. Láká muzikálový koncert nebo bleší trhy

V uplynulých letech město vybudovalo soustavu mokřadů také mezi dálničním přivaděčem a rybníkem Kačencem, kde lidé mohou obdivovat množství rostlin či sledovat řadu vodních a mokřadních živočichů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stará pošta v Rousínově ožije. Vzniknou apartmány i nová restaurace

Zdroj: Deník/Jakub Dostál